Ekološki dokumentarci na 21. Festivalu evropskog filma "Palić"
Pored zastupljenosti svih relevantnih tema povezanih sa životnom sredinom predstavićemo i filmove koji svojim angažmanom i aktuelnošču prevazilaze zadati okvir: od lucidne studije koja je snimljena u naseljima i gradovima duž trase transsibirskog gasovoda i kratkog filma o građanskom protestu u Istanbulu, preko „The Age of Aluminium“ - filmu o opasnosti koja vreba iz kozmetičkih preparata u masovnoj prozvodnji, pa sve do priče iz najvećeg kineskog zavoda za genetiku koja nikoga neće ostaviti ravnodušnim.
„Drill Baby Drill“, angažovanog autora Leha Kovalskog (Lech Kowalski), je svedočenje o pobuni - ovog puta lokalnih farmera u Poljskoj protiv gasnog giganta, kompanije Ševron, koja počinje sa eksploatacijom ove sirovine na granici Ukrajine. Interesi multinacionalnih kompanija se iznova ukrštaju na krhkom i turbulentnom evropskom prostoru...
Film „Pipeline“ Vitalija Manskog (Vitaly Manskiy) je geopolitički relevantan dokumentarac koji nam donosi lucidnu antropološku studiju snimljenu u naseljima i gradovima duž trase transsibirskog gasovoda od izvorišta do zapadne granice Nemačke. Manski - Ukrajinac na radu u Rusiji, svojim je interesovanjima i stilskim rafinmanom trenutno evropski dokumentarista u fokusu.
Film „It All Started With Trees“ (Tomáš Doruška) otkriva nam još jednu bolnu temu – genezu građanskog protesta u Istanbulu. Jedno drvo u parku na trgu Taksim je postalo simbol pobune građana a njegova sudbina metafora za otpor sistemu.
„Zone“ (autor: Dali Rust) preispituje sudbinu jedne od retkih vrsta ptica - kormorana, čije su kolonije u ekspanziji „opasna pretnja“ za konzumerističko društvo u savremenoj Litvaniji.
Ostvarenje „DNA Dreams“autorke Bregtje van der Haak prati osamnaestogodišnjeg naučnika Zhaoa Bowena iz najveće kineske ustanove za istraživanje genetike - BGI. Mladi Zhao želi da pronađe genetsku osnovu inteligencije analizirajući DNK dve hiljade veoma nadarene dece, dok njegova koleginica Lin Lin „proizvodi“ svinje svih oblika i veličina...
Tu su takođe i vrlo studiozni nemački film „The Age of Aluminium“ (r: Bert Ehgartner) koji tretira opasnost koja vreba iz kozmetičkih preparata u masovnoj prozvodnji, kao i „San Agustin - Low Tide In The Plastic Sea“ (Gudrun Gruber, Alexander Hick, Michael Schmitt), diplomski (Filmska akademija u Minhenu), vrlo zreo film koji kroz portrete živopisnih andaluzijskih farmera saopštava dramatičnu istinu masovne proizvodnje povrća u plastenicima na krajnjem jugu našeg kontinenta i sve kontroverze koje je prate...
Nakon svakog od ovih sedam ostvarenja, koji će biti prikazani u subotičkom Art bioskopu “Lifka“, održaće se živa debata u kojoj će učestvovati autori filmova i prisutna publika, čiji deo često čine stručnjaci i aktivisti iz oblasti očuvanja životne sredine.
Na ovogodišnjem Festivalu evropskog filma Palić biće prikazano oko 85 filmova u 10 programskih celina: Glavni program, Paralele i sudari, Mladi duh Evrope, Novi mađarski film, Novi gruzijski film, Eco dox, Omaž program dobitnicima nagrade „Aleksandar Lifka“, Omaž program dobitnicima nagrade „Underground spirit“, Srbija i Srbi na filmu u Prvom svetskom ratu i Klasici na trgu.
Pored filmskog programa na ovogodišnjem FEF Palić biće priređena i izložba i naučni skup: „Srbija i Srbi na filmu u Prvom svetskom ratu“, izložba i panel diskusija: „MOnuMENATI i promenljivo lice sećanja“ i naučni skup: „Ekološke i zdravstvene posledice NATO bombardovanja“.