Novac je uvek tu - samo se džepovi menjaju
Tragom ovih podataka, podelu gradske vlasti između političkih partija koje čine aktuelnu koalicionu većinu, „preveli“ smo na jezik brojki. Samo i isključivo sa ciljem da javnosti predstavimo ono na šta retko ko obraća pažnju.
Naime, sem gradskog budžeta partije na vlasti direktno ili indirektno (mada niko i ne krije da je to direktno) upravljaju i sa budžetima javnih i javnih komunalnih preduzeća koji su u zbiru veći od ukupnog budžeta lokalne samouprave. Zato nije čudno što svaka podela vlasti podrazumeva da će jedan od kriterijuma za pregovore biti novac, kao merna jedinica za uticaj i moć.
Sledi logično pitanje - ko je trenutno najmoćniji i najuticajniji u Subotici?
Podelom javnih i javnih komunalnih preduzeća u gradskom vlasništvu, Savez vojvođanskih Mađara i Srpska napredna stranka, kao najveći partneri aktuelne kolacije su gotovo na ravne časti podelili i finansijski deo „kolača“ u javnom sektoru.
Kadrovi SVM-a koji upravljaju u sedam komunalnih preduzeća, prema parametrima finansijskih rezulata iz prošle godine, imaju na raspolaganju blizu 2,1 milijarde dinara. Naprednjaci pak, u šest preduzeća, imaju nešto malo više – oko 2 milijarde i 168 miliona dinara.
Iako hladno ignoriše nedavna izborna obećanja o departizaciji javnog sektora, ovaj deo podele, s obzirom na snagu dve najveće stranke u vlasti (SNS ima 19, a SVM 16 odbornika u lokalnoj samoupravi), deluje logično. Velike partije – veliki deo kolača.
Međutim, van ovakve logike je činjenica da je Socijalistička partija Srbije (odbornička grupa SPS-PUPS ima 6 odbornika) dobila na upravljanje „samo“ dva javna komunalna preduzeća – JKP „Subotička toplana“ i JKP „Suboticagas“ - koja imaju godišnji bruto prihod od oko 2 milijarde dinara. Dakle, raspolažu sa količinom novca gotovo ravnom budžetima dve najveće partije u vlasti. Njihovo treće preduzeće, Radio Subotica, sa svojih pedesetak miliona prihoda godišnje, bez sumnje ima neku drugu funkciju.
Demokratski savez Hrvata u Vojvodini, kao važan partner ove koalicije, iako ima svega 3 odbornika, upravlja sa JKP „Subotičke pijace“ i JKP „Pogrebno“. Ova dva preduzeća su prošle godine imala ukupan prihod od oko 137 miliona dinara.
Manje stranke, kao što su na primer, SPO i Savez bačkih Bunjevaca, zajedno (ili bar tako izgleda) kadruju u JKP „Dimničar“ koje je prošle godine imalo prihod od oko 39 miliona dinara. „Sića“ u odnosu na ostale, što je potpuno logično s obzirom na uticaj i broj odbornika (dva i to “samostalna“).
Iz ove analize su izostali preduzeće „Park Palić“, ZOO vrt i Dom zdravlja, na primer, jer (iako opravdano sumnjamo) nismo uspeli pouzdano utvrditi ko trenutno polaže političko pravo na njih. Izostalo je i nekoliko ustanova direktno zavisnih od budžeta, koje ne mogu bitno promeniti uspostavljene finansijske odnose.
Odogovor na pitanje ko je najmoćniji, prepuštamo Vama. Međutim, šta god da zaključite ne zaboravite o kojem iznosu novca je reč, a pokušajte da se prisetite i predizbornih obećanja. Bar onih u kojima su se svi koji su na tu temu imali nešto da kažu, zakleli i u cvet i u med, da će našim svakodnevnim životima i „našim novcima“ upravljati stručnjaci izabrani na javnim konkursima, koje neće ni pisati ni kontrolisati političke partije.
Ako ste, kojim slučajem, poslednjih godinu i nešto dana, svesno ili nesvesno odlučili da ne pratite lokalna politička zbivanja, podsetićemo Vas da to još uvek nije urađeno!
Nastaviće se...