Škola gusala u Subotici

Školu organizuje Zavičajno udruženje „Hercegovina“ sa ciljem da mlade, ali i nešto starije sugrađane, upozna sa instrumentom, nauči ih da na njemu sviraju i tako sačuvaju tradiciju gorštačkih krajeva. Podršku Školi gusala dao je i Grad Subotica, koji je putem konkursa dodeli 200 hiljada dinara.
- Časovi su počeli početkom marta i trajaće do kraja godine, kada naše đake očekuje završni ispit, kome će prisustvovati predstavnici Saveza guslara Srbije. Časovima i organizovanju ispita svi pristupamo veoma ozbiljno, jer gusle drugačiji pristup ne zaslužuju – kaže Boro Vukajlović iz Zavičajnog udruženja „Hercegovina“. - Gusle, koje spadaju u zaštićeno kulturno dobro, su instrument koji je u istoriji srpskog naroda ostavio najznačajniji pečat i nepravedno su osuđene i anatemisane. Tu nepravdu moramo da ispravimo i ovo je naš doprinos tome, jer su gusle uvek opevale viteštvo, junaštvo, dobročinstvo, poštenje i druge neprolazne moralne vrednosti.
Časove guslanja drži Ljubo Pavlović, narodni guslar sa bogatim iskustvom.
- Ponosan sam što sam mogao da dam doprinos realizaciji ove školice gusala i nadam se da će ona vrlo brzo da preraste u tradicionalno učenje mladih pevanju uz gusle. Zavičajno udurženje „Hercegovina“ našlo je snage i moći da izađe u susret očuvanju tradicionalnog nacionalnog blaga, a posebno mi je drago što je sve više mladih zainteresovano da uči i bude uz gusle, pesmu, tradiciju i narodne običaje – objašnja učitelj. - Princip rada je prilično kompleksan, nije lako prepoznati muzikalnost i osećaj za ritam i zato je ograničen broj guslara. Svakom polazniku prilazimo na poseban način, jer je svako od njih individua za sebe i učenje se ne može generalizovati. Svako od njih će pesmu otpevati na svoj način i u toj raznolikosti se ogleda bogastvo pevanja uz gusle.
Pored guslanja, polaznici uče i o narodnoj nošnji i običajima krajeva – Crne Gore, Hercegovine, Srbije, Bosanske Krajine, Like i drugih podneblja gde se gusle rado čuju.
- Uz pevanje uz gusle neizostavno ide i narodna nošnja. Oni su deo naše folklorne tradicije i da bi smo nastupali kao guslari koji prikazuju jedan deo kulturnog nasleđa moramo da poznajemo i delove odeće – dodaje učitelj.
Moralo je ovakav instrument skola da se otvori ranije zbog vecinskog stanovnostva ovde...
Safete, Safete, ovde se tamburica slušala dok se tvoj pradeda u tojašu tresao.... Cenimo mi različitosti, ali i drugi treba da cene našu tradiciju!!!!
Konacno nesto i za tebe safete, da Gusle su tvoj orgazmatron.
Nagradno pitanje: zašto je guslama dovoljna 1 žica da odsvira istu pesmu koju tamburica svira sa 5.
Neka gradska kulturno-umetnička društva i orkestri dobiju manje novca za čitavu godinu a donose priznanja i nagrade iz inostranstva.
Gusle su tradicionalni srpski instrument! Treba da e ponosimo sto nasa deca ne zaboravljaju tradiciju i obicaje.
da je to bilo hocemo gusle. Guslali li smo i guslali, sve dok nismo odguslali svi zajedno.
@ filosofe guslaju ali nije toto zna se koja je prava gusla!
@gari
budete uzdrzani od negativnih komentara ako vas vec ovo ne zanima.
I da :
Naliv Pero
Bunjevacki se uci cak i u skolama kao izborni predmet gde ucenici koji ga odaberu uce sve to sto ste spomenuli da bi trebalo i naravno i oni su finansijski podrzani ( besplatne ekskurzije, novogodisnji paketici itd.) I to je u redu. Prema tome , ne pricajte o stvarima sa kojim niste upoznati. Zivite kako hocete, ali pustite i druge da zive , a frustracije lecite kod psihijatra.
I kad prozivas nekog da je nepisemen proveri svoj oravopis indijancu.
Ti si neki jako pismen cova izgleda...
[*...*]
Sloboda izbora postoji, niko nikog ne tera da svira na instrumentu koji mu se ne dopada, ukusi su različiti i o njima se ne raspravlja.
Neumesni i uvredljivi komentari su suvišni i govore o malograđanstvu onih koji ih pišu.
Jes "bunjevac", gusle su ti bas tradicionalni Bunjivachki intstrument. Eno ja na salasu kod Brace 5 komada gusala imam, svako dite je imalo svoju guslu, tako dok je majka pekla fanke, dica su guslala.
Ako ste pažljivo pročitali moj skroman komentar, nisam rekao ni reč protiv ovog instrumenta ili onih koji ga koriste. Čak sam poželeo uspešan rad. Samo želim da se ravnopravno deli novac sa strane uprave grada svima onima koji kulturu smatraju važnim. Dragulj svetske muzike Liszt Ferenc je Mađar. Možete mu dati različita imena, on se opredelio i dao do znanja svakom kome pripada. Govorio i pisao Mađarski. Možda ne i bez greške, ali se nije okrenuo protiv svojih korena. Neka čitaoci provere o čemu pričam. Moja poenta nije protiv ničije kulture, nego protiv toga da se rangira, da se pravi lista, ko je važniji. Kod Subotičana to ne pali. Da bi to razumeli, treba biti rođen ovde na severu Bačke. Sa poštovanjem da ste uzeli vreme i strpljenje da date svoje mišljenje mom komentaru, zamolio bih vas da mi odgovorite sa par reči na Mađarskom jeziku. Unaprecd zahvalan.