Radionica: Mogućnosti Valdorfa
“Ograničenja postoje samo u našim umovima. Ako koristimo maštu, otvaramo svet beskonačnih mogućnosti. “
Džejmi Paolineti
U današnje vreme kreativnost i radoznalost su osnovni činioci stalnog rasta i razvoja pojedinca. Razvijanje i nesputavanje razvoja mašte, optimizma, empatije, volje, kreativnosti i autentičnosti najvažniji su zadaci vaspitača, roditelja i svih onih koji rade sa decom i mladima.
Visoka škola strukovnih studija za obrazovanje vaspitača i trenera, iz Subotice organizuje predstavljanje Valdorf pedagogije kroz radionicu: “Mogućnosti Valdorfa” koja je namenjena studentima, roditeljima, vaspitačima i svima koje ova tema interesuje. Radionica će se održati u sali 15 Škole u četvrtak 1. marta 2018. godine sa početkom 12 časova. Radionicu će voditi Ranka Marinković, vaspitačica i jedna od osnivačica Valdorf društva u Srbiji.
Učešće je besplatno ali je neophodna prijava putem mejla prmarketing@vsovsu.rs. Prijave se primaju do 27. februara 2018. godine.
Valdorf pedagogija je jedan od najpoznatijih alternativnih pristupa vaspitanju i obrazovanju dece koji se sprovodi u velikom broju predškolskih ustanova i škola širom sveta. Humani pristup celovitom biću deteta, zasnivanje plana i programa na razvojnim potrebama dece određenog uzrasta, razvijanje duševnih snaga deteta kroz umetnički pristup sadržajima i razvijanje osećaja zajedništva čine da ovaj obrazovni model postaje sve privlačniji roditeljima i nastavnicima i na našim prostorima. Valdorfska pedagogija podrazumeva da se u vaspitavanju i obrazovanju vaspitači i učitelji prema deci odnose sa dubokim poštovanjem, da utiču na detetov razum ni najmanje ne zapostavljajući njegova osećanja i emocionalni razvoj. Deca se podstiču da do rešenja dolaze sopstvenim delanjem, da isprobavaju različite mogućnosti i sama dolaze do zaključaka. Ne nude im se gotova znanja, već se motivišu na razmišljanje. Podsticanje razvoja mašte i kreativnosti kroz okruženje u kojem su deca okružena prirodnim materijalima (drvo, vuna, svila) i materijalima od kojih sama prave igračke (šišarke, kamenčići, vuna, grančice, školjke) omogućava da program prati razvojne potrebe deteta u svim fazama, te da se temelji na razumevanju ljudske prirode i dubokom poštovanju svih dimenzija ljudskosti u detetu. Jedan od važnih aspekata je i saradnja sa porodicom.
Neke od tema koje će se obrađivati tokom radionice su: nastanak Valdorf pedagogije i holistički pristup, razvojne faze po dr Rudolfu Štajneru, važnost ritma u radu sa decom, igračke od prirodnog materijala, pričanje priča, značaj igre prstima.
Ranka Marinković je diplomirala na Pedagoškoj akademiji za obrazovanje vaspitača u Beogradu 1978. godine. Radila je kao vaspitač u PU “Vračar” u Beogradu od 1978. do 2013. godine. Svoja znanja iz oblasti Valdorf pedagogije je sticala u Zagrebu i Beogradu. Realizatorka je seminara za vaspitače o holističkom pristupu rada sa decom i seminara o temperamentima kod dece i odraslih. Jedna od osnivačica i predsednica “Valdorf društva Srbije” u Beogradu. Osnivačica je “Centra za podršku deci i porodici” po principima Valdorf pedagogije. Koautorka je seminara "Primena principa Valdorf pedagogije u radu sa decom predškolskog uzrasta" akreditovanog kod ZUOV Beograd za 2014/15 , 2015/16. i 2016/17, 2017/18.(Beograd, Apatin, Vlasotince,Šid, Novi Banovci,Leskovac...). Autorka tribine "Tribina o primeni principa Valdorf pedagogije" akreditovane preko Udruženja vaspitača Vojvodine za vaspitače u Novom Sadu, Subotici, Bačkoj palanci, Vrbasu, Kuli, Zrenjaninu, Vršcu i Pančevu. Autorka je predavanja "Primena principa Valdorf pedagogije u pričanju priča i bajki" i “Prirodni i nestruktuisani materijal u radu sa decom do tri godine".