RADIONICE: AtTention.Complicities of Moving Bodies
AtTention. Complicities of Moving Bodies je koreografski projekat izgrađen na raskrsnici dva ključna koncepta: pažnje, kao selektivnog i usmerenog oblika razmišljanja, i tela, kao medija/prostora praktičnih i teorijskih susreta u plesu, pozorištu, vizuelnim umetnostima i filmu. Projekat predlaže strukturisani format praksi i umetničkih proizvoda (izvođačke šetnje, radionice, teorijska predavanja, performanse) koji kolektivno obrađuju savremene teme kroz/o/za telo.
Program će se održavati u periodu od 9. – 11. oktobra u prostoru Klare i Rose (Šandora Petefija 15). Program je na engleskom jeziku.
.
AKTIVNOSTI:
Moć ranjivosti | Sreda, 9. oktobar u 18h – radionica @Klara i Rosa
Tela u pokretu | Četvrtak, 10. oktobar u 17h – radionica @Klara i Rosa
Rad, emocije i energija ulaze u bar | Petak 11. oktobar u 19.30 – performans @Klara i Rosa
Hipersenzorno telo – Načini slušanja i obraćanja pažnje | Petak 11. oktobar u 11h – performativna šetnja i razgovor @Klara i Rosa
.
Moć ranjivosti | Sreda, 9. oktobar u 18h – radionica @Klara i Rosa
Šta ćemo raditi na ovoj radionici?
*Povezivaćemo se sa sopstvenim telom, njegovim senzacijama i emocijama, u opuštajućem i sigurnom okruženju. **Diskutovaćemo o ličnim iskustvima i pronaći način da ih izrazimo kroz pokret. ***Koristićemo ples i pokret kako bismo kroz telo postali svesni teme ove radionice..
Radionica je otvorena za sve odrasle osobe, bez obzira na godine i iskustvo sa pokretom (nije potrebno plesno iskustvo), i ograničena je na 10 učesnika. Ova radionica ne zamenjuje posvećen proces psihoterapije.
Voditeljka radionice – Irina Marinescu (demarinescu.com)
.
Tela u pokretu | Četvrtak, 10. oktobar u 17h – radionica @Klara i Rosa
„U mojoj percepciji, telo je složena stvarnost, uslovljena svojom biološkom determinacijom, transformisana složenim psihološkim procesima, društveno uslovljena i podložna umetničkoj, simboličkoj i poetskoj transfiguraciji. Razmišljanje o telu zasniva se na postavljanju i preispitivanju pitanja o telu. Ples je prostor gde ta pitanja i transformacije dobijaju oblik." - Andreea Novac
U trosatnom kolektivnom radu ćemo istraživati, kroz pokrete i plesne prakse, situacije i kontekste koji će nas usmeriti ka istraživanju i obogaćivanju sopstvene telesnosti. Otkrićemo različite načine bivanja u pokretu, treniraćemo našu senzibilnost i osetljivost, pristupaćemo novim mogućnostima za zamišljanje plesa i zajedništva.
Tu je dvostruki cilj: ljudski i umetnički. Svesna sam složenosti teme tela, uslovljenosti koje naše telo nosi. Istovremeno, svesna sam oslobađajućeg potencijala pokreta. Umetnički, u duboko ličnom istraživanju pokreta otkrivam nove mogućnosti i potencijale. Na koje načine možemo (još uvek) misliti, osećati i zamišljati svoja tela u pokretu?
*Radionica je otvorena za sve, bez obzira na nivo iskustva.“
Andreea Novac je koreografkinja i izvođačica iz Bukurešta, Rumunija. Rođena 1981. godine, diplomirala je psihologiju (BA) i koreografiju (BA, MA, PhD) na Nacionalnom univerzitetu pozorišta i filma u Bukureštu. Svoj rad je počela da stvara 2008. godine, a neki od njenih performansa predstavljeni su u različitim nacionalnim i međunarodnim kontekstima. Redovno učestvuje na radionicama o plesu, istraživanju, kompoziciji i improvizaciji širom Evrope. Imala je umetničke rezidencije u Velikoj Britaniji, Estoniji, Holandiji, Italiji, Mađarskoj, Luksemburgu, Francuskoj, Irskoj i Rumuniji. Dobitnica je više stipendija za učešće u radionicama istraživanja pokreta u Italiji i Nemačkoj i redovno drži časove za profesionalne i amaterske plesače, glumce, kao i u pozorištu i filmu. Suosnivač je Udruženja Developing Art i radila je kao umetnički konsultant pri Nacionalnom centru za ples u Bukureštu, bila je ko-kustos Bukureštanskog međunarodnog festivala plesnog filma 2020. godine, a umetnička direktorka Caleido festivala 2020, 2021. i 2023. godine. Od 2022. godine je pridružena umetnica u Areal-u. Osvojila je nagradu za najbolju koreografiju za svoje MA diplomsko delo, koju dodeljuje Nacionalni univerzitet pozorišta i filma Bukurešt, kao i nagradu za izuzetnost Nacionalnog centra za ples u Bukureštu za doprinos razvoju savremenog plesa u Rumuniji.
.
.
Rad, emocije i energija ulaze u bar | Petak 11. oktobar u 19.30 – performans @Klara i Rosa
„Stres je fizički i psihološki odgovor na percepciju pretnje, bilo stvarne ili zamišljene. Čak i ako nismo svesni njegovih efekata, stres nas iscrpljuje. Dugotrajni stres vodi do iscrpljenosti. U kontekstu veoma stroge radne kulture, nezavršeni, stalni ciklusi stresa dovode do sagorevanja. Sa ovom premisom, kao deo umetničke rezidencije „burn OUT“ iz 2022. godine, istraživala sam odnos između rada, energije i emocija. Kako radni odnosi, rodni pritisci i vrsta energije koju ulažemo i primamo iz rada oblikuju naše obrasce reagovanja? Kako se emocije percipiraju i manifestuju u telu? Rezultirajući performans – „Rad, emocije i energija ulaze u bar“ – je monodrama koja vodi publiku kroz utelovljenu, višeslojnu rodnu priču o sindromu sagorevanja.“ – Irina Marinescu
.
.
Hipersenzorno telo – Načini slušanja i obraćanja pažnje | Petak 11. oktobar u 11h – performativna šetnja i razgovor @Klara i Rosa
Počevši od jednostavnih radnji poput svesne šetnje ili aktivnog slušanja u javnim prostorima, istraživaćemo kako otvaranje tela kroz eko-somatske prakse menja našu percepciju odnosa između unutrašnjeg i spoljašnjeg okruženja. Polazimo sa adrese Šandora Petefia 15 i provešćemo 3 sata lutajući.
Iskustvo je namenjeno svima koji žele da uđu u dublju povezanost sa prirodom i sobom.
Maksimalan broj učesnika: 12
Radionicu vodi Alina Ușurelu (r. 1990), multidisciplinarna umetnica. Koristi slike, svoje telo i reči da uvede publiku u neviđene svetove. Zanimaju je preplitanja različitih okruženja, oblasti i kultura, kao i spekulativni narativi. Teme koje obrađuje u svojim umetničkim predlozima odnose se na seksualnost i seksualni identitet, mentalno zdravlje i više-od-ljudskog sveta. Godine 2014. započinje studije fotografije i pridružuje se zajednici savremenog plesa; 2016. godine stvara svoj prvi plesni kratki film, a 2017. osniva Udruženje Developing Art zajedno sa koreografkinjama Irinom Marinescu i Andreeom Novac. Godine 2019. učestvuje u intenzivnom razvojnom programu u Lisabonu – Forum Dança – i počinje da radi na projektima i učestvuje u međunarodnim rezidencijalnim programima kao izvođačica, vizuelna umetnica ili umetnička direktorka.