Radionica: Razvojni pokret Veronike Šerborn
Razvojni pokret Veronike Šerborn je pristup učenju kroz osveštavanje pokreta, koji je pristupačan, kako deci sa ograničenom mogućnošću kretanja, tako i deci koja se interesuju za različite fizičke aktivnosti ili ples. Ovaj pristup je, krajem 40-ih godina prošlog veka, osmislila Veronika Šerborn, a baziran je na filozofiji i teoriji Rudolfa Labana, pionira u analizi pokreta. U ovaj metod utkala je i svoja opažanja o dečijoj igri.
Osim razvoja samopouzdanja, poboljšanja komunikativnosti i kreativnog izražavanja, Razvojni pokret pravi podlogu za nova učenja, misaone izazove i rešavanje problemskih situacija, te stvaranje otvorenosti za prihvatanje različitosti i osnaživanje za rad u grupi i preuzimanje vođstva.
Visoka škola strukovnih studija za obrazovanje vaspitača i trenera iz Subotice u saradnji sa Udruženjem „Otvoreni krug Novi Sad“ organizuje upoznavanje sa Razvojnim pokretom Veronike Šerborn kroz radionicu koja će se održati u petak 16. marta 2018. godine u fiskulturnoj sali Visoke škole (Banijska 67) sa početkom u 10 časova. Radionica je namenjena svim studentima ali bi posebno mogla biti korisna vaspitačima i trenerima. Učešće je besplatno ali je neophodna prijava na mejl prmarketing@vsovsu.rs. Neophodno je poneti komotnu obuću i odeću. Radionica će trajati do 14 časova.
Na radionici Razvojnog pokreta ukazuje se na činjenicu da je sposobnost posmatranja i analiziranja ljudskog pokreta jedna od najvažnijih veština za sve one koji se bave istraživačkim radom u ovoj oblasti, a najznačajniji aspekt pokreta kojim svaki praktičar treba da ovlada je svesnost o tome kako se kreću deca. Svi oni koji vode radionicu i proces treba da budu svesni kvaliteta pokreta deteta, detetovog odnosa sa gravitacijom, aspekata u pokretu koji nedostaju, te građenja odnosa sa vršnjacima iz grupe. Cilj promatranja pokreta je da se doprinese da deca razviju sveukupno balansirano iskustvo pokreta, tako da se mogu kretati adekvatno, u skladu sa mnogim različitim fizičkim zadacima koji su im predočeni. Mnoga deca demonstriraju jednolične i ustaljene načine kretanja, a oni se odražavaju na celu njihovu ličnost, pa se na radionicama podstiče proširivanje repertoara pokreta svakog deteta.
Tokom radionice učesnici će biti upoznati sa osnovnim teorijskim okvirom i praksom ove metode.
Predavači su Milena Pavlović Stamenić i Duško Stamenić, članovi udruženja "Otvoreni krug Novi Sad", sertifikovani praktičari Razvojnog pokreta Veronike Šerborn i osnivači teatarskog dua KAP. Dugi niz godina se bave istraživačkim radom u pozorištu pokreta, zajedno imaju preko pet godina iskustva rada sa decom sa autizmom, te inostrano iskustvo rada u specijalnim školama u Sloveniji i Poljskoj. Sa Razvojim pokretom Veronike Šerborn su se upoznali u Poljskoj 2013. godine, a tri godine kasnije su organizovali prvi seminar ovog metoda u Srbiji. Nakon velikog odziva na prvoj obuci, odlučuju da u martu 2017. organizuju još jedan uvodni seminar, sa ciljem da se broj praktičara ovog metoda u našoj zemlji poveća. Elemente i načela Razvojnog pokreta svakodnevno primenjuju na svojim poslovima, ali i u odgoju svog jednoipogodišnjeg sina.