Predavanje: “Čuvari prošlosti” ili predmeta iz prošlosti?
Muzeji za 10
Gradski muzej Subotica, Trg sinagoge 3
17.maj, u 19 sati
Muzeji: “Čuvari prošlosti” ili predmeta iz prošlosti? – predavanje
Predavač: dr Ljiljana Gavrilović, Etnografski institut SANU Beograd
Šta raditi sa predmetima iz prošlosti: pričati priče o prošlom zlatnom dobu ili tretirati istoriju kao učiteljicu života, dakle izvlačiti pouke iz prošlih grešaka da se ne bi pravile nove? U prvom slučaju istorija i tradicija postaju okov iz koga je nemoguće izaći, jer je nemoguće u sadašnjosti ostvariti zlatno doba (koje nikada nije postojalo). U drugom slučaju, predmeti iz prošlosti postaju kanal za preispitivanje i prošlosti i sadašnjosti. Primer: muzejske predstave "tradicionalne kuće" i načina življenja: romantizovani naspram realnog prikaza (koji nigde i nikada nije napravljen, ali je moguć).
Interpretacije i reinterpretacije kulturnih modela
Primer: priča o patrijarhatu kakav je zaista bio u predmodernim balkanskim društvima, a ne kako se sada zamislja da je izgledao. Predstavljanje ženske supkulture i moći svekrve, vrednosti ženskog rada, žensko samoorganizovanje u organizaciji funkcionisanja porodice... Priče o vrednostima: nekadašnjim, sadašnjim ili univerzalnim? I ako su sve obuhvaćene, na koji način?
Povratak u budućnost
Muzeji koji bi svoje zbirke vrednih predmeta iz prošlosti (onih koje smo mi kasnije otkrili i procenili ih kao vredne) bi, i sa tako ograničenim fondovima, mogli da deromantizuju prošlost i da pričaju priče o nama danas: kako smo stigli tu gde jesmo, koji bi elemeti tradicije mogli da nam pomognu da živimo bolje i ispunjenije živote a koji ne, koje tradicionalne vrednosti bi bilo dobro da se revitalizuju (ako je to uopšte moguće), a koje je nemoguće uklopioti u savremeni način življenja... Na taj način bi se pričama o prošlosti zapravo govorilo o budućnosti, a muzeji bi postali mesta u kojima se pregovara o vrednostima i značenjima, postali bi društveno aktuelni, što se od njih i očekuje.