SVETOSAVSKA NEDELJA- GDE SE GNEZDI KOSOVA SUNCE
ПРЕДАВАЊЕ
ГДЕ СЕ ГНЕЗДИ КОСОВА СУНЦЕ
Гости
мр Саша Филиповић
др Душица Филиповић
Саша и Душица Филиповић имаће два одвојена обраћања на исту тему, кроз њихов књижевно-уметнички (Душица Филиповић) и конзерваторско-рестаураторски (Саша Филиповић) рад на Косову и Метохији. Њихов поглед биће усмерен на материјално и духовно наслеђе преосталих Срба у источном Косову, који опстаје упркос бројним историјским изазовима.
Мр Саша Филиповић ће ближе говорити о стању материјалног и духовног наслеђа цркава и манастира у Косовском Поморављу кроз пројекте обнове и рестаурације, са акцентом на Манастиру Драганац и Цркви Светог Преображења Господњег у Пасјану , као и откривању њених светих моштију 2019; шта је тај догађај променио на личном плану, шта је значио за житеље Пасјана, шта за све оне Србе који живе на Косову и Метохији, и шта значи данас, пет година касније, за све друге вернике и поклонике наших светиња. Прича о Светој Босиљки Пасјанској је прича о томе како дух мртвих бди над живима и како су танке нити које спајају и раздвајају земљу и небо.
Др Душица Филиповић ће се надовезати на предавање о Светој Босиљки; говориће о свом искуству Косова и Метохије кроз искуство посматрача и сапутника свог супруга кроз веру и саме црквене објекте; сведочиће и о томе колико долазак на Косово и Метохију променио њен поглед на свет и уметност, и определио да напише свој роман Метохијски сфумато; како је из бездана прошлости успела да повеже ликове две жене - Бејас Хануме, тј. потурчене девојке Марије које је задужбинарка цркве у Пасјану и саме Босиљке Рајчић, која се није одрекла Христа, него је пострадала за веру и чије су мошти остале узидане у стубу исте те цркве све до 2019, и послужиле као инспирација за две приче у књизи: Бејас Ханума и Где се гнезди косова Сунце.
Мр Саша Филиповић рођен 1971. године у Гњилану, Косово и Метохија. Дипломирао сликарство на Факултету ликовних уметности у Београду 1999. године. На истом факултету завршио постдипломске студије 2002. године. Члан је Удружења ликовних уметника Србије (УЛУС) од 2001. године. Педагошко искуство стекао је кроз рад на Факултету савремених уметности у Београду: асистент (2000-2003), доцент (2003-2008), ванредни професор (2008-2013), редовни професор од 2013. године на предметима Цртање, Сликање и Сликарска технологија. Продекан је за наставу (2008-2012), проректор за наставу на Универзитету УНИОН (2015-2017), декан Академије лепих уметности (2013-2015), декан Факултета савремених уметности у Београду (2017- 2022).
Тренутно је запослeн на Факултету савремених уметности у Београду као редовни професор на предметима Цртање и Сликање; ангажован и као гостујући професор на Факултету уметности у Косовској Митровици.
Добро дошли!