Trening svesne pažnje u radu sa decom uzrasta od 5 do 12 godina
Učešće na treningu je besplatno ali je potrebno pretnodno poslati potvrdu na mail prijava@kzm.subotica.rs i navesti ime i prezime, godište i razlog prijavljivanja na trening. Zbog ograničenosti mesta, prijave su otvorene do 25.11. do podne!
..........................
Kome je namenjen ovaj trening?
Ovaj trening namenjen je svima onima koji najpre žele da rade na svom ličnom razvoju-roditeljima, svima koji rade sa decom uzrasta od 5 do 12 godina i žele da primene ovaj pristup u svom radu i ličnom životu. Program je posebno usmeren na razvoj pažnje i koncentracije, percepcije, emocionalne inteligencije, empatije i saosećajnih odnosa.
Šta možete da očekujete od ovog treninga?
Učesnici mogu da očekuju da će kroz sve vežbe koje kasnije mogu da primenjuju u svom ličnom razvoju i radu sa decom, proći iskustveno.
Oblasti kojima ćemo se baviti tokom celokupnog treninga su:
• Uvod u Mindfulness
• Mindfulness u obrazovanju
• Oblasti Mindfulness programa (paznja i koncentracija,rad cula, svesnost tela i pokreta, emocije, odnosi sa drugima)
Šta je to Mindfulness?
Mindfulness (svesna pažnja) je tehinka koja nam omogućava da treniranjem svoje pažnje živimo u sadašnjem trenutku. Vežbanjem pažnje mi učimo kako da se oslanjamo na naše unutrašnje snage,razvijamo razumevanje, strpljenje, saosećanje i stičemo uvid u značaj veze između našeg tela i uma, prihvatanja naših emocija i načina koji nam pomažu da se bolje brinemo o sebi samima. Iskustveni pristup Mindfulness-a omogućava sagledavanje naših “loših navika”, neprijatnih emocija,situacija koje u nama bude stres i naše uobičajne reakcija na stres. Istraživanjem ovih pojava mi pronalazimo nove načine reagovanja i menjamo svoje “ukorenjene” navike i reakcije i učimo kako da prihvatamo svoje raznovrsne emocije i raspoloženja bez da smo kontrolisani od strane njih.
Uvodi se u polje medicine pre 30 godina od strane doktora Jon Kabat-Zinna profesora medicine emeritusa na Univerzitetu u Masačusetsu. Vremenom Mindfulness dobija sve veći značaj u poljima medicine, psihologije i obrazovanja, sa ciljem primene u oblasti povećanja pažnje i poboljšanja mentalnog zdravlja.
Istraživanja su pokazala sledeće benefite njegove primene:
• Povećana pažnja i memorija
• Smanjenje hiperaktivnog i impulsivnog ponašanja
• Razvoj socijalnih veština
• Razvoj saosećajnosti i brige za druge (ali i sebe!)
• Smanjenje anksioznosti i depresije
• Povećana sposobnost „samoumirivanja“ (self-calming)
• Povećan osećaj smirenosti i relaksacije
• Povećano samopoštovanje
• Poboljšanje kvaliteta sna http://
Neurolozi su ukazali na to da vežbanje Mindfulness-a utiče na delove mozga povezane sa percepcijom, svesću o doživljaju sopstvenog tela, tolerancijom na bol, regulacijom emocija, introspekcijom, složenim razmišljanjem i samoopažanjem. https://hbr.org/2015/01/
U obrazovnom sistemu dobija sve više pristalica, s obzirom da postoji veliki broj razvijenih programa zasnovanih na Mindfulness pristupu kreiranih od strane edukovanih učitelja, vaspitača, nastavnika, pedagoga iz ove oblasti.
Neka od istraživanja predstavljena su na sledećoj stranici: http://
Svakako ono što su posvedočila većina istraživanja, kao i iskustva prosvetnih radnika i dece, jeste to da su deca nakon praktikovanja Mindfulness vežbi bolje usmeravala pažnju, povećala su sposobnost samokontrole, smanjeno je hiperaktivno i impulsivno ponašanje, takođe odnosi među decom bili saosećajniji, a primećeno je i poboljšanje u raspoloženju samih nastavnika/vaspitača.
Voditelj treninga:
Vesna Laković dipl. pedagog, master menadžer u obrazovanju, sertifikovani međunarodni Mindfulness instruktor za odrasle,kao i voditelj programa Mindfulness Matters za decu i mlade po metodologiji Eline Snel. Članica je svetske mirovne organizacije World Peace Intiative sa Tajlanda u okviru koje se bavi promocijom mindfulness-a i meditacije.
Autor je različitih treninga, radionica iz oblasti ličnog razvoja, mentalnog zdravlja i neformalnog obrazovanja u radu sa decom, mladima i odraslima.
Početkom 2014. se susreće sa Mindfulness-om u Sloveniji gde je živela i radila u okviru Omladinskog centra, a tokom 2015. stiče i zvanje sertifikovanog međunarodnog Mindfulness instruktora organizovanom od strane Familylab-a i svetski priznate instruktorke Marie Kronquist iz Danske nakon višemesečne intenzivne obuke. Tokom avgusta 2016. ucesnica je skole za voditelje Mindfulness matters programa po metodologiji Eline Snel, i trenutno je u procesu sticanja zvanja voditelja Mindfulness Matters programa za decu i mlade.