Oni dolaze: Amina Zaimi, maturantkinja Politehničke škole
Amina arhitekturu, koju naprosto obožava i kojoj je poklonila najviše svog vremena, doživljava kao čistu umetnost, s tim što je, kako sama kaže, arhitektura umetnost u kojoj ljudi žive, dakle, vrhunski domet primenjene umetnosti. Amina može da se zamisli u ulozi nekoga ko pravi nacrte raznih objekata, a priznaje i da bi volela da se okuša i za katedrom, da predaje predmete koje toliko voli. A kako je uopšte došla do toga, ispričala nam je, uz osmeh.
- Od malena sam želela da budem arhitektkinja i to mi je želja od prvog razreda. Jako sam istrajna u tome i želim da nastavim time da se bavim. Gledala sam seriju "1001 noć – Šeherezada" i tamo je bila jedna arhitektkinja i jako mi se to svidelo. Tada sam rekla mami, ja ću biti arhitektkinja kad porastem. Trudim se da ostvarim svoje snove - samouvereno priznaje Amina.
Iako je pandemija virusa kovid-19 uticala da se mnogi konkursi, takmičenja i projekti otkažu, Amina kaže da se nije previše nervirala, jer iza sebe ima veliki broj konkursa na kojima je skupljala dragocena iskustva. U osnovnoj školi je, u više navrata, učestvovala na likovnim takmičenjima, jer pored svega i crta, a u sedmom razredu je osvojila prvo mesto na takmičenju u crtanju karikatura "Mali Pjer". Ove godine ističe Projektnu nedelju koja se odigrala u Tehničkoj školi "Ivan Sarić", gde je učestvovala s jednim krajnje originalnim projektom.
- Učestvovala sam sa profesorkom Stelom Šarović, koja predaje srpski jezik i književnost, a tu su bile Jovana Andrejić i Ema Katić. Nas tri smo napravile digitalni spomenar odeljenja. To je kao filmić u kom su bile sve slike, od prve do četvrte godine školovanja, a traje dva i po minuta. Cilj tog spomenara je bio da to postane model i drugim školama, da mogu da naprave jednu takvu uspomenu kao maturanti i da ga gledaju dugi niz godina. Osoba sam koja voli sve da snima i slika, inače se bavim i fotografijom, pa smo tako i došle na ideju da napravimo kolaž uspomena. Za dva dana smo napravile sve - objašnjava Amina.
Amina priznaje da je humanitarni rad ispunjava i napominje inicijativu i zalaganje svoje profesorke Stele Šarović, uz koju je, pored brojnih konkursa i projekata, iskusila i odlazak na humanitarnu akciju "na terenu", direktno učestvujući u životima onih kojima je pomoć potrebna.
- Išli smo zajedno, sa celim razredom, u Gerontološki centar i tamo smo se družili sa starim osobama i onima koje ne posećuje njihova porodica, sa najusamljenijima. Tamo smo pevali sa njima, bojali smo njihove šalove, bili smo deo njihove kreativne radionice, pričali smo sa njima i igrali karte. Baš je bilo lepo druženje sa njima i mislim da je jako dobro kad mogu nekome da nacrtam osmeh na lice, onda se i ja osećam srećno - skromna je Amina.
Naša sagovornica nam je takođe otkrila da želju, a i talenat, za pevanje pronalazi još u osnovnoj školi, gde je bila redovna učesnica hora i svih pratećih programa s horskim nastupima. Kada je došla u srednju školu, priznaje da je bila pomalo razočarana zbog odsustva muzičke kulture kao predmeta, ali to je nije obeshrabrilo. Nastavila je da peva i pamti emotivni naboj koji je osetila prilikom maturske večeri kada je ispratila stariju generaciju.
- Prošle godine, bila sam treći razred, angažovali su me da vodim program maturske proslave. Moja drugarica iz mađarskog odeljenja i ja smo išle na probe i tako sam uzimala mikrofon, jer sam morala nešto da otpevam. Predoložili su mi da otpevam neku pesmu za maturante. Prihvatila sam. U trenutku kada su im serivrali večeru, ja sam stala na binu i otpevala "Kosovske božure". Krenula sam da pevam i svi su bili oduševljeni, ni tremu nisam imala. To mi je bio jako lep doživljaj i osećaj. Ne mislim za sebe da sam neka vrhunska pevačica, da se sad prijavljujem negde, nemam takve ambicije. Više volim crtanje, jer sam se odmalena više družila sa olovkama i papirima, nego igračkama. Pevam za svoju dušu i za društvo koje hoće da me sluša - završava razgovor sa nama ova multitalentovana maturantkinja.
USPESI
Osnovna škola
7. razred
- Drugo mesto na likovnom konkursu - projekat "Feniks";
- Prvo mesto na okružnom takmičenju iz karikature.
8. razred
- Drugo mesto na okružnom takmičenju iz karikature.
Srednja škola
2. razred
- Pohvalnica za učešće u radu dramske sekcije na srpskom jeziku.
3. razred
- Pohvalnica za učešće na republičkom takmičenju iz geodezije i građevinarstva.
4. razred
- Nominacija za nagradu "Mlada hrabrost" Instituta Raul Valenberg iz Švedske (humanitarni rad).