Oni dolaze: Dunja Drobac, Hemijsko-tehnološka škola
Kada joj nije bilo teško da već u srednjoj školi, iz velikog Novog Sada dođe u (malu) Suboticu, samo da bi upisala željenu školu i profil, znamo da za nju prepreka nema! Dokazala je to i pokazala već u prvom razredu, kada je na Republičkom takmičenju iz opšte i neorganske hemije i hemijske tehnologije, održanom prošle godine u Kruševcu, osvojila prvo mesto. Tako je Dunja Drobac, danas učenica drugog razreda Hemijsko-tehnološke škole, zlatnim slovima ispisala svoje, i ime svoje škole u koju došla privučena tada novim obrazovnim profilom (tehničar za operativnu forenziku). Došla, i kako naglašava, nije se pokajala. Naprotiv. A omiljeni predmet bila joj je i ostala – hemija.
- Hemija definitivno nije bauk za mene! Volim taj predmet, privlači me to što je raznolika i široka. Dopada mi se rad u laboratoriji, ali mi je i teorija zanimljiva. U školi imamo sjajne uslove za rad – tu sam se pripremala za takmičenje i ništa mi nije nedostajalo.
Kada govori o pripremama i takmičenju, svuda je prisutno ime profesorke Nataše Nikoloski koja je, pored same Dunje, najzaslužnija za njen uspeh.
- Profesorka Nataša, koja je i naš odeljenjski starešina, mnogo mi je pomogla! Da nje nije bilo, ne bih ni ja bila tu gde jesam! Radile smo, trudile se, i trud se isplatio. Drago mi je što je ponosna na mene. Volim njene časove analitičke hemije, gde na početku uvek ponovimo gradivo rađeno na prošlom času, na koje se nadovezuje nova lekcija. Na kraju časa opet ponovimo šta samo tog dana (u)radili. Kroz primere i zadatke pomaže nam da zapamtimo. Prođemo postupak, reagense i ključna pravila, odmeravamo zapremine i mase… Profesorka voli da nas proverava, često daje “bliceve”, što je dobro.
Dok priča, naša mlada sagovornica nalazi se u pomenutoj laboratoriji Hemijsko-tehnološke škole, u prostoru gde je „svoj na svome“, okružena staklenim bočicama u kojima je kalijum hromat, amonijum hidroksid, sirćetna, hlorovodonična i azotna kiselina... Za laika - špansko selo, ali ne i za nju!
- Oduvek sam imala tu strast prema prirodnim naukama, hemija me je najviše privlačila, a sa njom u vezi i profil koji sam odabrala. Forenziku sam upoznala kroz dokumentarce koje sam gledala, seriju NCIS, trilere i detektivske romane koje sam čitala. Sve to probudilo je u meni interesovanje prema forenzici u kojoj mogu da iskombinujem ljubav prema hemiji i rad na terenu jer vidim da me “kancelarija” ne drži, ne bih mogla stalno da budem na jednom mestu. Ja funkcionišem tako što se krećem! Ako je nešto monotono – nema teorije! Bude mi dosadno.
Potreba za kretanjem, i u simboličnom smislu, manifestuje se kroz svestranost koja, složiće se profesori, krasi ovu talentovanu devojku. Ona učestvuje u programima koje organizuje profesorka srpskog jezika i književnosti Gordana Jurić Veselinović, član je dramske sekcije Doma učenika (koju vodi Olivera Uščumlić), peva u horu kod profesorke Emine Tikvicki, bavi se sportom (ima crnu pojas iz tekvonda), završila je prvi nivo italijanskog jezika, a u srednju školu, osim sa Vukovom, došla je i sa diplomom iz srpskog jezika i geografije!
- Gledam da odredim prioritete, ali tako da stignem da uživam i u ostalim strastima i hobijima od kojih me svaki privlači na svoj način. Volim i da čitam. Kod kuće imam policu sa knjigama od poda do plafona i mogu satima da čitam! Osim kad me mesto ne drži (smeh).
U Domu učenika srednjih škola, gde je smeštena i danas, nalazi se od prvog dana po dolasku u Suboticu. Na konstataciju da joj sigurno nije bilo lako da tako mlada dođe u novu sredinu, novi grad, bez trunke razmišljanja odgovara:
- Iskreno, pa i nije bilo teško! Možda je dobro što sam od samog početka imala jako mnogo obaveza pa nisam imala vremena (mnogo) da razmišljam o tome šta se dešava. Znala sam da od kuće idem zbog nečega što volim i ako je to uslov da se bavim time što želim, nikakav problem!
Hemijsko-tehnološka škola ispunila je njena očekivanja.
- Mislim da sam na drugom mestu, ne bi mi toliko pružili kao ovde. Tu je profesorka Nikoloski koja je dodatno radila sa mnom čak i kada su časovi bili onlajn, odvajala vreme za mene, svaki minut, ne znam ko bi se tako posvetio učeniku kao ona. Stigla sam i do okružnog takmičenja iz matematike, za koje me je pripremao profesor Mensur Tahiri.
Želja joj je da školovanje, tačnije studije forenzike, nastavi na Kriminalističko-policijskom univerzitetu u Beogradu.
- Po završetku studija vidim sebe negde u inostranstvu, da bih videla kako je tamo, kako stvari funkcionišu, ali bih u svakom slučaju volela da se vratim u zemlju. To je moj plan.