Kostić: Ulaganjem u kulturu, Grad Subotica ulaže u budućnost
Iz budžeta Grada Subotice, koji iznosi 7,58 milijardi dinara, za program razvoja kulture i informisanja opredeljeno je 1.47 milijardi dinara što čini 19.38 odsto budžeta, uključujući i investiciona ulaganja u objekte ustanova kulture. Značajna izdvajanja za kulturu, koja dolaze sa sva tri nivoa vlasti, naš grad svrstavaju u sam vrh liste među lokalnim samoupravama.
- Zajednički cilj je da se unapredi kulturni život u Subotici. Želimo da Grad Subotica bude po meri svih građana, šireg okruženja ali i turista koji ga posećuju. Smatramo da je kultura pokretač i da ona može i treba da bude značajan faktor razvoja našeg društva – ističe Milanka Kostić, član Gradskog veća zadužen za oblas kulture.
Kako bi na što jednostavniji i efektniji način javnosti predstavili bogato kulturno nasleđe kojim se ponosi, u našem gradu je pokrenuta „Digitalna kultura Subotice“. Reč je o digitalnoj platformi na web prezentaciji lokalne samouprave koja na jednom mestu prikazuje pokretna, nepokretna kulturna dobra, nematerijalno kulturno nasleđe, ustanove kulture, njihove porgrame rada, udruženja čija oblast delovanja je kultura i umetnost, kao i mnogobrojne festivale i manifestacije po kojima je Subotica poznata i prepoznatljiva.
- Posetioci zvaničnog sajta Grada Subotice klikom na baner „Digitalna kultura Subotice“, mogu da se upoznaju sa kulturnim bogatstvom našeg grada. Nepokretna kulturna dobra predstavljena su fotografijama, kraćim tekstovima na sva četiri službena jezika koja su u upotrebi u gradu. Virtuelanim trodimenzionalnim turama predstavljeni su Gradska kuća, Sinagoga, Rajhlova palata, kao i Velika terasa i Vodotoranj na Paliću – objašnjava Kostić. - Platforma je podeljena na više segmenata i to: kulturna dobra (pokretna i nepokretna), spomenike kulture, ustanove kulture i njihovi programi rada, udruženja čije delovanje vezujemo za oblast kulture i umetnosti i projekte iz oblasti kulture. Vizuelna prezentacija je zamišljena da se dopunjava novim sadržajima, prema tome, krajnji cilj je da posetiocima sajta prikaže celovitu sliku kulturnog života Subotice, jednog multikulturalnog grada koji nastoji da se razvija na savremen način sa novim idejama.
Cilj projekta je promocija i prezentacija kulturnog nasleđa i popularizacija procesa digitalizacije kulturnog nasleđa, kao i razvoj naprednih digitalnih platformi.
- Njime želimo da građanima, a posebno mladima uz pomoć savremenih tehnologija približimo kulturno nasleđe. Projekat je osmišljen na osnovu Pravilnika o digitalizaciji Ministarstva kulture i informisanja, podržan je od strane Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, informisanje i odnose sa verskim zajednicama u iznosu od 650.000 dinara – dodaje naša sagovornica. - Digitalizacijom kulturne baštine čini se pozitivan iskorak ka razvoju grada, jer je kultura značajan segment našeg društva, ali i našeg privrednog razvoja. Da bismo se dobro poziocionirali na kulturnoj mapi potrebni su nam novi modeli komunikacije sa poseticima, a to nam omogućava digitalizacija u kulturi.
U ovoj godini u planu je druga faza ovog projekta, koja podrazumeva dopunu postojeće platforme za preostale spomenike kulture na teritoriji Subotice i Palića, kao i snimanje novih virtuelnih tura. Kako bi približili sadržaj i stranim turistima, predviđen je prevod kompletnog sadržaja na engelski jezik. Treća faza projekta čija se realizacija planira u 2023. godini podrazumeva izradu mobilne aplikacije sa svim sadržajem sa postojeće platfrome.
„Digitalna kultura“ je samo jedan od projekata koje lokalna samouprava realizuje sa pokrajinskom i republičkom vladom.
- Projekat koji zaslužuje pažnju i za Grad je važan, jeste projekat „Kulturne perspektive Subotice“. Na konkursu „Gradovi u fokusu“ koji rapisuje Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, za njega je opredeljeno je 13.5 miliona dinara – predočava Milanka Kostić. – Zahvaljujući njemu, sredstva u iznosu od tri miliona dinara usmerena su za potrebe klimatizacije bioskopa „Eurosinema“. Za dodatnu rasvetu i video nadzor za Savremenu galeriju opredeljeno je takođe tri miliona, dok je za nabavku instrumenata za potrebe Subotičkog simfonijskog orkestra izdvojeno četiri miliona dinara. Za poboljšanje uslova rada pozorišta „Deže Kostolanji“ i Art bioskopa „Aleksandar Lifka“ tačnije za popravku krova objekta bioskopa i pozorišta, kao i akustičnu obradu scenskog prostora i zamenu stolarije u pozorištu opredeljeno je 3,5 miliona dinara. Ovom prilikom moram da naglasim da su značajna podrška i sredstva Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave u iznosu od 18 miliona dinara koja su usmerena za sanaciju balkona i uređenje fasade Gradske biblioteke.