Stevanović: Briga o porodici među prioritetima gradske vlasti

Primetno je da se poslednjih nekoliko godina svi nivoi vlasti na neuporedivo odgovorniji način bave ovom temom i da su novčana izdvajanja sve veća – poručuje Jasmina Stevanović, sekretar Sekretarijata za društvene delatnosti.
Korake republike i pokrajine prati Grad Subotica, koji u ukviru svog budžeta planira izdvajanja i za roditelje i za decu.
- Neće biti pretenciozno ako kažem da sama činjenica da je posle 13 godina čekanja, ova gradska vlast sprovela u delo projekat Centra za vantelesnu oplodnju, pokazuje naš pravac kojim želimo da idemo. Nastavljamo politiku usmerenu ka podršci porodici i deci. Prošle godine za podršku roditeljstvu izdvojeno je 26,4 miliona, pre svega za trudnice sa boravištem u Subotici i jednokratnu pomoć od 15 hiljada dinara, i za roditeljski dodatak za prvo dete koji iznosi 10 hiljada dinara. Želimo da unapređujemo usluge u ovoj oblasti i da pomažemo, ne samo kroz finansijsku pomoć, roditeljima i podstaknemo ih na roditeljstvo i proširenje porodice – ističe naša sagovornica. - Osim što pomažemo trudnice, finansiramo i četvrti pokušaj vantelesne oplodnje za prvo i prvi pokušaj za drugo dete. Takođe, opredeljujemo sredstva za podršku rađanju, odnosno za pokušaj vantelesne oplodnje, ove godine planirali smo u tu svrhu milion dinara, što je dovoljno da se pokriju troškovi za četiri para.
Na podršku Grada, roditelji mogu da računaju i kada im deca porastu i stasaju za vrtić i školu.
- Podrška porodici ne obuhvata samo mere trudnicama i porodiljama. Ova podrša ogleda se u nizu drugih mera koje podrazumevaju i prate odrastanje dece i pomoć roditeljima u tom smislu.Džabe pomažemo trudnice ako ne ulažemo u infrastrukturu objekata u kojima deca rastu. Sa druge strane, džabe ulaganje u objekte ako samo dete ne oseti podršku – smatra Stevanović. - Zato, uz mere usmerene na podršku porodicama, izdvajamo za studentske stipenije za 100 najboljih studenata, stipendije učenicima deficitarnim zanimanja, đacima koji pohađaju nastavu kroz dualno obrazovanje, dajemo besplatne užine za učenike osnovnih škola. Grad finansira i troškove boravka u predškolskoj ustanovi za treće i četvrto dete i za decu bez roditeljskog staranja, a želimo da se posvetimo i talentovanoj deci podstičući taj talenat kroz Fond za razvoj mladih talenata. Takođe, finansiramo prevoz za učenike srednjih škola sa čak 36.8 miliona dinara i autobuske karte za srednjoškolce i osnovce iz prigradskih naselja za skoro 50 dece.
Putem Fondacije za lečenje teško obolele dece i omladine pomaže se našim najmlađim sugrađanima koji vode svoje najveće bitke. Protekle godine realizovano je 70 molbi za 28 dece.
Lokalne mere samo su potpora merama u ovoj oblasti sa drugih nivoa vlasti, kojih ima zaista mnogo.
- Pokrajinska administracija je od 2014. godine započela niz aktivnosti kojima se pomaže porodicama sa više dece. Jedna od takvih aktivnosti je i dodela bespovratnih sredstava bračnim parovima na teritoriji AP Vojvodine za kupovinu kuće sa okućnicom, a 13 porodica iz našeg grada na ovaj način steklo je krov nad glavom. I ove godine nastavlja se sa izdvajanjima za rešavanje stambenog pitanja ili unapređenje uslova stanovanja porodica sa troje ili četvoro na teritoriji AP Vojvodine, u ukupnom iznosu od 13.100.000 dinara, što kao pomoć porodicama u kojima se rodi treće ili četvrto dete za rešavanje stambenog pitanja ili za unapređenje uslova stanovanja, što za kupovinu seoskih kuća sa okućnicom – predočava Jasmina Stevanović. – Takođe, i Republika Srbija pomaže porodicama koje imaju više dece. Od početka ove godine za prvo dete izdvoja se 300.000 dinara, a za drugo i treće dete izdvajaće se za po 100.000 dinara više u odnosu na lane. Uz to, od početka godine na snazi je i nova odredba po kojoj majke stiču pravo na učešće države pri kupovini prvog stana ili kuće.