Trajno znanje kroz funkcionalno učenje
Koautor programa "NTC sistem učenja" je veoma uspešno misaono aktivirao prisutne svojim inovativnim formama zagonetnih pitanja i održavao pažnju deci gotovo 90 minuta. On je roditeljima ukazao na mogućnosti razvijanja funkcionalnog znanja kod dece, kao i na koji način da postave pitanja i razviju saznajne moći uz pomoć povezivanja.
- Polaznici na NTC radionicama razvijaju pažnju, koncentraciju, motoriku, koordinaciju, brzinu razmišljanja i podižu nivo intelektualnih sposobnosti. Na radionicama se pravovremeno uočavaju daroviti učenici i podstiče se njihov dalji razvoj. Adekvatan i kompetentan kadar daje povratne informacije u vezi svakog polaznika ponaosob, što je značajno za dalji rad i planiranje ostalih potrebnih aktivnosti dece - navode iz Obrazovno-razvojnog centra "Smart edu".
Najmlađi polaznici su najverniji obožavaoci Petrovićevih radionica u kojima učestvuju, drugačije razmišljaju i bore se za smajli lopticu u vidu nagrade za tačne odgovore na zagonetna pitanja i predmete. Uroš Petrović i sam ističe da su deca njegova najstroža publika.
- NTC sistem učenja se razvio pre deceniju iz potrebe da se sa novim dobom tehnike i dostupnosti informacija ne zaboravi učenje koje daje najtrajnije znanje, kroz asocijacije i povezivanje informacija koje poseduju. Nova era lakih pronalaženja rešenja putem interneta je uskratila traganje, čitanje knjiga, različitih odličnih i običnih igara koje hrane i razvijaju puteve i centre u mozgu koji su zaduženi za različite vidove oseta, čula i zaključivanja. Učenje napamet je kratkotrajno i samo za ocenu. Uputstvo da lekciju dete pročita više puta i više dana uzastopce i da će tako naučiti je učenje napamet. Izvući najvažnije, razumeti sadržaj i putem asocijacija napraviti sopstvenu logičku mapu je jedan od načina funkcionalnog učenja i pamćenja - objašnjava Petrović.
Autor programa, dr Ranko Rajović, izdvaja jedan od primera sa predavanja sa starijim osnovnicima, u kojem traži odgovor na jednostavno pitanje u kakvoj su vezi uplašena krtica i slovo M?
- Deca kažu da je to zato što krtica beži u mrak ili kažu da beži kad vidi mačku. Onda im kažem da to nije početno slovo reči, već samo slovo M, pa nastane tajac u učionici. Pitam ih šta znači reč "uplašena" i ne spominjem krticu ovaj put. Oni vrte po glavi tu informaciju, pa se sete da kada smo uplašeni, srce lupa ubrzano. Onda im kažem da to malo preformulišu i neko se seti da je M zapravo EKG uplašene krtice, ali im kažem da još niko nije snimao EKG uplašenoj krtici. Krene smeh, a zapravo svi pokušavaju da odgonetnu šta znači M. Objasnim im da su svi to učili u četvrtom razredu i neko se seti da je M rimski znak za 1000. Tako dođemo do odgovora da uplašena krtica ima toliko otkucaja srca u minuti, a reproduktivno pitanje bi glasilo otprilike ovako: "Koliko otkucaja ima uplašena krtica u minuti?" Javi se neko dete koje je to pročitalo i dobije pet - rekao je dr Rajović.
NTC radionice realizuju sertifikovani predavači tokom godine u dva ciklusa, od po šesnaest radionica. Radionice se održavaju jednom nedeljno u trajanju od sat vremena za najmlađe i sat i po vremena za polaznike svih ostalih grupa. Tokom ciklusa, jedna od radionica se realizuje sa saradnicima programa, kako bi se roditelji još bolje upoznali sa programom i podržali njegovu primenu.
Novi ciklus radionica počinje od septembra, a uzrasne grupe koje se upisuju su bela grupa za decu od četiri do pet godina, žuta grupa za decu od pet do šest i po godina, narandžasta grupa za decu koja pohađaju prvi razred, plava grupa za decu koja pohađaju drugi i treći razred i zelena grupa za decu koja pohađaju četvrti i peti razred.
Prijave za septembarski upis možete izvršiti preko sajta Obrazovno-razvojnog centra "Smart edu", mejla ntc.subotica@gmail.com ili putem telefona 064/124-69-39.