Komentara: 1
Pregleda: 3772

Trudnice i porodilje u fokusu projekta "Žene pod lupom"

12.07.2024. u 13:26h > 14:37
Sponzorisani sadržaj
Udruženje "Anahitas" je u proteklih devet meseci sprovodilo projekat "Žene pod lupom - mentalna podrška trudnicama i porodiljama" koji ima za cilj unapređenje javnog zdravlja jačanjem informisanosti o značaju preventive i samopoštovanja žena na teritoriji našeg grada.
Trudnice i porodilje u fokusu projekta "Žene pod lupom"

Kako navode iz Udruženja "Anahitas", prvenstveno im je bio cilj da učine dostupnom kontinuiranu psihološku podršku u vezi sa prevencijom, prepoznavanjem i lečenjem postporođajne depresije. 

Tokom trajanja projekta smo, u saradnji sa Udruženjem "Edukativna kuća", sproveli četiri edukativna predavanja - radionice za buduće i već ostvarene majke. Tokom šest meseci smo omogućili besplatne individualne konsultacije sa psihologom, patronažnom sestrom i stručnjakom iz oblasti mentalne higijene na srpskom i mađasrkom jeziku. U trajanju od pola godine realizovane su besplatne beba - mama vežbe za porodilje. U maju ove godine održan je Panel za trudnice, a centralna tema bila je mentalno zdravlje. U okviru panela prikazana je i izložba na kojoj je vizuelno predstavljen put nastanka i razvoja postporođajne depresije, kao i načini kako je prevenirati - podseća Klaudija Kunji Farkaš, predsednica Udruženja "Anahitas" - Snimljena su i dva audio podkasta kako bismo kroz digitalne kanale povećali svest postojanja problema u našoj zajednici.

Trudnice i porodilje u fokusu projekta "Žene pod lupom"U ovim aktivnostima učestvovalo je 240 žena i 10 muškaraca, a zaključak pojekta je da je  našoj lokalnoj zajednici problem prisutan, ali ne i prepoznat.

- Čak 40% odsto učesnika je potvrdilo da se do sada nisu susreli sa informacijama ovog tipa i da im pojam postporođajne depresije nije bio poznat. Projekat je ohrabrio porodilje da iznesu svoj problem i traže podršku. Neke majke su u informacijama koje smo im kontinuirano pružali zapravo prepoznale sebe i shvatile zašto su se loše osećale nakon porođaja, odnosno zašto su se osećale nemoćno i zašto su sebe krivile za nastalu situaciju - precizira Kunji Farkaš - Sad kako je ovaj problem prepoznat, postoje mere kako da se ovaj problem suzbije i neutrališe ali smo svesni da je za to potrebna saradnja institucija sa lokalnom samoupravom. U narednom periodu bismo voleli da kroz druge projekte osnažimo saradnju sa Domom Zdravlja Subotica i Centrom za Socijalni rad kako bi se zajednički mogli rešavati ovi problemi - nadovezala se Dejana Baltes, psiholog, psihoterapeut i predsednica Udruženja "Edukativna kuća".

Trudnice i porodilje u fokusu projekta "Žene pod lupom"Trudnice i porodilje u fokusu projekta "Žene pod lupom"Inače, projekat sprovodi Udruženje „Anahitas“ u partnerstvu sa Udruženjem „Edukativna kuća“. Inicijativa je deo Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu 2 (ReLOaD2) koji finansira Evropska unija (EU), a sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj UNDP. 

Sponzorisani sadržaj
Postavljeno pre 4 meseca i 1 nedelju
Komentara: 1
Pregleda: 3772

Povezana vest

Povezane teme

porodica moja snaga

centar za savetovanje i podršku porodici

podrška porodici

anahitas

Komentara
0
Napiši komentar
Pošalji komentar
Dodaj grafički fajl
(do 20 MB)
    Imaš na raspolaganju 1000 karaktera
    Pravila komentarisanja
    Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove ovog Internet portala. Komentari su moderirani i odobravani u skladu sa opštim pravilima i uslovima.