Zamrzavanje polnih ćelija i embriona - kako to izgleda u praksi
Za razliku od prirodnog ciklusa, u kome sazri samo jedna jajna ćelija, dr Zorica Crnogorac kaže da se u slučaju zamrzavanja ženino telo podstiče na proizvodnju većeg broja ćelija, kako bi se od njih mogle odabrati one najbolje.
- Stoga, kao i u postupku potpomognute oplodnje, pre uzimanja jajnih ćelija žena prolazi kroz postupak stimulacije hormonima koji će podstaknuti jajnike na sazrevanje petnaestak ili više ćelija - objašnjava direktorka Specijalne ginekološke bolnice "Genesis". - Jajne ćelije se potom zamrzavaju na temperaturi od minus 196 stepeni Celzijusa i skladište u specijalne kontejnere sa tečnim azotom. Postupak prati i kompletna dokumentacija o svakom pacijentu.
Prema njenim rečima, najbolje vreme da žena zamrzne svoje jajne ćelije je između 25. i 35. godine, jer su one tada najboljeg kvaliteta. Dokazano je da žene nakon 35. godine života imaju preko 50 odsto genetskih loših embriona, a sa godinama života taj procenat raste.
Kada je u pitanju uspešnost ostvarenih trudnoća zamrznutim embrionima, dr Crnogorac naglašava da se za postupak vantelesne oplodnje koriste najkvalitetniji embrioni i da se dete dobijeno na ovaj način ni po čemu ne razlikuje od dece začete prirodnim putem ili korišćenjem svežih embriona u procesu vantelesne oplodnje. Takođe, genetski testovi na koje "Genesis" ima ekskluzivno pravo, u velikoj meri utiču na povoljan krajnji rezultat procesa vantelesne oplodnje i u ovim situacijama.
- Nakon odmrzavanja embriona i embriotransfera, procenat uspešnosti u "Genesis-u" se povećao za 27 odsto unazad tri godine, zahvaljujući tome što primenjujemo ERA test. Reč je o testu koji je izuzetno personalizovan, jer određuje kod svake žene tačno vreme kada je sluznica materice genetski spremna za usađivanje embriona i početak trudnoća, posebno kod žena koje su imale neuspešne vantelesne oplodnje - poručuje dr Crnogorac.
Više detalja o procesu zamrzavanja možete da pročitate ovde.