"16 dana aktivizma u borbi protiv nasilja"
„Znamo za ulogu MUP-a i Sigurnih kuća, ali šta je sa našom decom? Mi smatramo da je veoma važno da se u lanac suzbijanja nasilja, uključi i obrazovni sistem“, istakla je zamenica predsednika Saveta za rodnu ravnopravnost, Đenđi Seleši.
Na sednici je prezentovan projekat pod nazivom „Samoodbrana u slučaju seksualnog nasilja“, koji OŠ „Petar Kočić“ iz Temerina sprovodi već oko godinu dana. Profesorka fizičkog vaspitanja OŠ „Petar Kočić“ bila je jedan od 8 kandidata, koji su pohađali obuku u organizaciji Ministarstva prosvete tokom 2014. godine.
„Naša OŠ “Petar Kočić“ je implementirala taj program kao školski izborni predmet i mogu da kažem da je interesovanje dece veliko. Prošle godine su nastavu pohađala četiri odeljenja, a ove godine imamo šest odeljenja“, izjavila je članica Opštinskog veća za obrazovanje Temerina, Ivana Mitrović. „Sa decom se priča o tome kako bi trebalo da se ponašaju u situacijama kada ih nepoznata osoba zove da uđu u auto, kada neko pokuša da ih odvede ili kada ostanu sami kod kuće“, dodala je Ivana Mitrović.
Ona je naglasila da su prvi efekti programa izuzetno pozitivni i da je u planu osnivanje edukativno-trenažnog centra u okviru OŠ „Petar Kočić“ uz podršku Opštine Temerin.
Učesnici su se složili da bi borba protiv nasilja trebalo da traje 365 dana u godini, kako bi deca shvatila da nije reč o modelu ponašanja, nego o nečemu protiv čega se svi moraju boriti.
Zamenica predsednika Saveta za rodnu ravnopravnost, Đenđi Seleši je izrazila uverenje da će projekat temerinske škole naći mesto u programu subotičkih osnovnih i srednjih škola, kao izborni predmet ili pilot projekat.