54 godine Ekonomskog fakulteta u Subotici
Nakon više od pet decenija postojanja, Ekonomski fakultet danas predstavlja drugu po veličini visokoškolsku ustanovu Univerziteta u Novom Sadu. Danas fakultet ima preko 6.000 studenata u Subotici i odeljenjima u Novom Sadu i Bujanovcu i preko 50 sporazuma o saradnji sa privrednim preduzećima, u kojima njihovi studenti imaju priliku da obavljaju stručnu praksu, dok studenti i profesori međunarodnu saradnju ostvaruju sa desetinama fakulteta i univerziteta među kojima su Omsk u Rusiji, Vu Han u Kini i Portland u Sjedinjenim Američkim Državama.
Rektor Univerziteta u Novom Sadu prof. dr Miroslav Vesković ocenio je da Ekonomski fakultet u Subotici predstavlja jedan od 14 najvažnijih fakulteta ovog univerziteta, koji sprovodi veoma aktivnu i agilnu međunarodnu saradnju, kako kroz direktnu saradnju u oblasti nauke, tako i u oblasti realizacije određenih studijskih programa. S tim u vezi, Vesković je dodao da fakulteti univerziteta treba da traže nove načine kako bi odgovorili potrebama tržišta rada, uz ocenu da je Ekonomski fakultet u Subotici, u tom pogledu, veoma agilan. On se takođe založio i za veću saradnju među samim fakultetima ovog univerziteta, gde bi se njihovo znanje kombinovalo u cilju stvaranja stručnjaka koji će biti zapošljivi.
Obeležavanju Dana fakulteta prisustvovali su brojni predstavnici partnerskih fakulteta i organizacija iz zemlje i sveta. U sklopu obeležavanja Dana fakulteta, sutra će na Paliću biti otvoren 19. međunarodni stručni skup “Integracioni procesi u funkciji konkurentnosti i ekonomske efikasnosti”.
Zajednička monografija profesora iz Subotice i Omska
Saradnja profesora ekonomije iz Subotice i iz Omska u Rusiji posvećena istraživanju svetske ekonomske krize uobličena je u monorafiju koja je danas predstavljena na Ekonomskom fakultetu u Subotici.
Monografija “Svetska finansijska kriza i putevi njenog prevazilaženja” nastala je od radova po pet profesora sa Ekonomskog fakulteta u Subotici i fakulteta iz Omska u Ruskoj federaciji koji su se bavili uzrocima krize i mogućnostima prevazilaženja, gledajući sa aspekta ove dve zemlje.
Tim povodom organozovana je promocija monografije i okrugli sto, na kojem su prisustvovali predstavnici i autori sa oba fakulteta, koji su iznosili svoja zapažanja nakon učešća u izradi radova koja su sastavni deo ove monografije. Objavljena je na tri jezika, srpskom, ruskom i engleskom, a biće distribuirana fakultetima, kako u Srbiji, tako i u Rusiji.
Osim toga, kako je rečeno na predstavljanju, moći će da se koristi i kao literatura na doktorskim studijama. Saradnja ovog tipa između Ekonomskog fakulteta u Subotici i Ekonomskog fakulteta Univerziteta “Fjodor Mihajlovič Dostojevski” iz Omska se nastavlja, pošto je u toku izrada novih radova, posvećenih korporativnom upravljanju, a koji će takođe u obliku monografije biti publikovani naredne godine.