Agora: Nedostaje dijalog među verskim zajednicama
Pored njega, na današnjoj poslednjoj tribini u ovom serijalu, čija tema je bila religijska politika i praksa, uz pitanje da li su verske zajednice ravnopravne ili su neke ravnopravnije od drugih, govorio je i filozof Tomislav Žigmanov koji je rekao, doduše ne eksplicitno, da ima pojava neravnopravnosti među njima.
U svom izlaganju na današnjoj Agori, magistar Branislav Filipović izneo je stav da je multikulturalnost, a samim tim i multikonfesionalnost svedena na diskurs čiji su elementi politička korektnost i disciplina spontaniteta. Filipović tvrdi da je, nakon eksplozije etniciteta devedesetih prošlog veka, oblikovan kulturni model segregativnog multikonfesionalnizma koji je obezbeđivao političku stabilnost i nacionalni suživot građana, lišenih bilo kakve upućenosti jednih na druge. On smatra da je zajednički život uspostavljen na bogatstvu različitosti, a ne na traženju sličnih i univerzalnih vrednosti partikularnih identiteta.
Filozof Tomislav Žigmanov, po pitanju religijse politike i prakse, ističe da je potrebno posmatrati tri elementa: zakonodavni okvir, institucionalni okvir koji radi na primeni zakonodavnog i sama praksa. Žigmanov podseća da je Srbija tek 2006. donela zakon o crkvama i verskim zajednicama, a da je to rešenje po određenim pitanjima trpelo kritike od samog donošenja, među kojima je i kritika da zakon ima i određene elemente diskriminacije. Što se institucija tiče, Žigmanov tvrdi da ih karakteriše nestalnost, dok po pitanju prakse ocenio da je u poslednjih deset godina bila dinamična, sa različitim oscilacijama, uz elemente neravnopravnosti.
Današnja tribina bila je poslednja u okviru 14.tog ciklusa, u organizaciji Otvorenog univerziteta, uz podršku fondacije Fridrih Ebert. Kompletna izlaganja i diskusije sa današnje tribine pogledajte naredne nedelje na Yu eco televiziji u večernjem terminu.