Akcija uništavanja krpelja se nastavlja u ponedeljak
Šetnja po prirodi tokom jeseni sa sobom nosi rizik od ujeda krpelja. Ovi mali i teško uočljivi paraziti su izazivači mnogih oboljenja, među kojima je najopasnija lajmska bolest, upozoravaju stručnjaci i podsećaju na mere zaštite kojih se treba pridržavati. Uništavanje krpelja će se obaviti u Subotici i na paliću. Izvođač radova je preduzeće ''Magan - Agrochemicals'' , a tretiraće se preparatom koji je neškodljivim za ljude i toplokrvne životinje. Kada je vetrovito i kišovito vreme ne preporučuje se tretiranje krpelja. Akcija je počela juče kada su uništavani u parkovima i kod Stadiona.
U lokalnoj samoupravi kažu da za tretiranje krpelja izdvojili su 350.000 dinara. Brojnost krpelja u gradu se povećava na proleće i jesen. Veliki broj krpelja na ovom područiju je zaraženo bakterijom koja je uzročnik lajmske bolesti, te iz tog razloga dermatolozi savetuju da se nakon boravka u prirodi pogledaju eventualne promene na koži.
Svako ko želi da iskoristi lepo vreme trena u prirodi da se kreću uređenim stazama i izbegavaju šetnje kroz visoku travu, kao i ležanje na zemlji ili odlaganje garderobe na zelene površine. Nije na odmet ni korišćenje sprejeva za odbijanje krpelja, nošenje zatvorene obuće i čarapa, kao i garderobe sa dugačkim rukavima i nogavicama svetlijih boja jer se tako ovi insekti, koji su tamnije boje, lakše mogu uočiti. Pri povratku iz šetnje po prirodi neophodno je temeljno prekontrolisati kožu, naročito one delove tela na kojima je koža nežnija - iza uha, ispod grudi.