Ako se otkrije na vreme, rak dojke izlečiv u preko 90 odsto slučajeva - mamografija "zlatni standard" za rano otkrivanje
Iako je naša zemlja po stopi oboljevanja na nivou evropskog proseka, po stopi smrtnosti smo u samom vrhu. Objašnjenje za to leži u činjenici da se bolest najčešće otkriva u uznapredovaloj fazi.
- U momentu postavljanja dijagnoze kod čak 2/3 žena postoji zastupljena bolest koja je veća od 2 centimetra na lokalnom mestu, a uočljive su i metastaze. Tada je efikasnost terapija znatno manja. Ako se bolest otkrije u ranom stadijumu onda je procenat izlečenja veći od 90 odsto - kaže dr Nada Kosić Bibić, iz Centra za promociju zdravlja Zavoda za javno zdravlje.
Iako je mamografski pregled "zlatni standard" za rano otkrivanje ove bolesti, skrining raka dojke u našem gradu se ne sprovodi već pune dve godine.
- Skrining mamografski pregledi u gradu se organizuju od 2013. godine, ali od proglašenja pandemije, znači pune dve godine, žene iz našeg okruga nemaju mogućnost da urade skrining pregled jer je jedini aparat u Opštoj bolnici koja je od početka u kovid režimu. Dakle, mamografija je rađena samo ženama koje su imale neku sumnju, tegobu, bolove u dojkama ili su napipale neku promenu. Prošle godine je pokrenuta inicijativa i imamo obećanja za ovu godinu da ćemo dobiti pokretni mamograf kako bi što veći broj žena dobilo priliku da uradi skrining.
Osim mamografije, značajnu ulogu u otkrivanju bolesti u ranom stadijumu imaju i klinički pregledi, samopregledi, ultrazvuk, a po potrebi i magnetna rezonanca. U određenoj meri, moguće je uticati i na faktore rizika za nastanak ove bolesti.
- Najznačajniji faktori rizika su oni na koje ne možemo uticati, a to su ženski pol, starost, nasleđe, genetski faktori i prethodno dijagnostikovan karcinom dojke. Delimično možemo uticati na hormonske faktore, u tom smislu možemo uticati na upotrebu kontracepcije, potom kada će biti prvi porođaj i na dojenje. Pušenje, gojaznost i upotreba alkohola su faktori rizika na koje u potpunosti možemo da utičemo - objašnjava dr Verica Dronjak, iz Preventivnog centra Doma zdravlja.
U našem gradu godinu dana funkcioniše Udruženje za podršku ženama obolelim i lečenim od raka dojke "Jedna uz drugu".
- Naš najznačajniji cilj je da ovaj problem učinimo vidljivim, da rak dojke i druge maligne bolesti više ne budu tabu tema. Baš zbog toga naše delovanje je, sa jedne strane, usmereno na prevenciju, a sa druge strane pružamo podršku onima kod kojih je bolest nastupila kako bi lakše prebrodile situaciju u kojoj su se našle - kaže Milica Pećerić, predsednica Udruženja "Jedna uz drugu".
Povodom obeležavanja Nacionalnog dana borbe protiv raka dojke u nedelju će biti organizovana simbolična šetnja u cilju skretanja pažnje javnosti na ovaj problem.
- Pozivamo sve Subotičane da nam se pridruže, da nas podrže u našim aktivnostima, da podrže sve one žene koje se trenutno bore sa ovom bolešću, kao i da svi zajedno skrenemo pažnju na značaj prevencije. Šetnja počinje u 10h, od Sunčanog trga - navode iz Udruženja "Jedna uz drugu".
U ponedeljak, od 16 do 18h, u prostorijama Crvenog krsta (Trg žrtava fašizma 3) biće održana promotivna zdravstvena akcija pod nazivom "Šta ćete danas uraditi za zdravlje vaših grudi".
- Radiće se palpatorni pregled dojki, merenje krvnog pritiska, šećera i masnoća u krvi i ugljen-monoksida u izdahnutom vazduhu. Takođe, određivaće se indeks telesne mase, a lekari će davati savete građanima. U okviru akcije u Crvenom krstu, famaceuti "Apoteke Subotica" radiće proveru neželjenih dejstava i interakcije lekova kod obolelih u terminu od 17h.