Komentara: 0
Pregleda: 745

Alergijski rinitis kod dece: simptomi, prevencija i terapija

26.03.2025. u 13:47h
Izvor: Subotica.com
Sumnju na postojanje alergijskog rinitisa, u narodu poznatijeg kao "polenska kijavica", postavlja detetov pedijatar, koji ga šalje na alergotest kod alergologa. Roditelji se savetuju da ne daju detetu antihistaminike na svoju ruku, već da određivanje terapije prepuste doktorima. Važno je znati da je nedelju dana pre alergotesta potrebno obustaviti primenu antihistaminika da bi rezultati alergotesta bili što precizniji.
Alergijski rinitis kod dece: simptomi, prevencija i terapija

Svedoci smo činjenice da su iz godine u godinu zime sve slabije i da sve ranije dolazi do bujanja prirode i cvetanja raznog bilja, te je sve teže odrediti kada počinje, a kada se završava sezona alergijskog rinitisa. Iako alergijski rinitis, naizgled, ima sezonski karakter, može da se ispoljava i tokom cele godine. Proleće i jesen su karakteristični periodi kada se alergijski rinitis najviše javlja, dok je tokom leta i zimskih meseci primetan mali zastoj. Svake godine je sve veći broj dece obolele od nekog tipa alergije, a kod većine dece alergije se ispoljavaju već u odojčanskoj dobi i spadaju u najčešća hronična stanja kod dece.

- Pre par godina pretpostavljalo se da će do 2025. godine svaki drugi čovek na planeti da boluje od neke alergijske bolesti, a danas se, sa svom sigurnošću, to i potvrđuje. Razlozi za ovu pojavu su različiti, genetski, klimatski, zagađenje i tako dalje, pa je i svake godine sve veći broj dece obolelih od nekog tipa alergija -  dr josipa Krajninger Parčetić, specijalista pedijatrije.

Alergijski rinitis kod dece: simptomi, prevencija i terapija

Simptomi se najčešće manifestuju udruženo, mada mogu da se jave i pojedinačno, a najkarakterističniji su nazalni simpromi.

- Nazalni simptomi se ispoljavaju svrabom nosa, pojačanom sekrecijom iz nosa, pretežno bistrog sadržaja, učestalim kijanjem, postnazalnim dripom, odnosno slivanjem sekreta niz grlo, nazalnom kongestijom, odnosno zapušenjem nosa. Pored nazalnih simptoma, često se javljaju i takozvani okularni simptomi, kao što su svrab očiju, svrab ivice kapaka, suzenje, ubrzano treptanje, crvenilo očiju, otok očnih kapaka, nekada je moguća i pojava sekreta u očima. Deca koja imaju alergijski rinitis podložnija su i upalama srednjeg uha, usled pojačane sekrecije iz nosa i nazalne kongestije, a nije retka pojava i svraba ušiju i grla. Stariji uzrasti se neretko žale na umor, glavobolju i pad koncentracije. Pored ovih karakterističnih simptoma, postoje i neki znaci koji mogu da nam ukažu na postojanje alergijske kijavice, kao što je takozvani "alergijski pozdrav", karakterističan pokret kojim deca trljaju svoje nosiće, dlanom povlače po nosu na gore, tom prilikom praveći poprečnu brazdicu kod vrha nosa - navodi naša sagovornica.

Sumnju na postojanje alergijskog rinitisa postavlja detetov pedijatar, koji potom dete, kada se stvore uslovi za to, šalje na alergotest kod alergologa, koji uz pomoć "prick" testa utvrdi da li postoji alergija na standardne inhalatorne alergene, polen trave, polen korova, polen drveća, dermatofagoide, kućnu prašinu, grinje i buđ.

- Ukoliko se testiranjem ne utvrdi postojanost alergije na pomenute alergene, ne treba odmah odbaciti sumnju na alergijsku bolest, jer ispoljavanje alergijskog rinitisa može da se dogodi i kada više alergena zajedno deluju, jer je tada dejstvo agenasa na organizam jače. Takođe, jedan od uzroka negativnog alergotesta može biti i neposredna upotreba antihistaminika, odnosno antialergijskih lekova - pojašnjava dr Krajninger Parčetić.

Alergijski rinitis kod dece: simptomi, prevencija i terapija

Antihistaminici se obično daju kao terapija, čak i pre dokazane alergije, jer ublažavaju simptome alergijskog rinitisa, a dugoročnom primenom i eliminišu njihovu pojavu i mogu da spreče komplikacije nastale usled dugotrajnog ispoljavanja simptoma alergijskog rinitisa, kao što su pogoršanje astme, česte upale srednjeg uha i slično.

- Ipak, treba imati na umu da je lekar taj koji ordinira ove lekove. Roditelji ne treba da ih daju na svoju ruku, jer je jako bitno koja vrsta antihistaminika deci može da se da i u kom uzrastu i u kojoj dozi, a nije svejedno ni u kom je obliku lek koji se primenjuje. Važno je znati da pre nego što se dete uputi kod alergologa na alergotest, potrebno je barem nedelju dana ranije obustaviti primenu ovih lekova, kako bi rezultat testa bio adekvatan - napominje dr Krajninger Parčetić - Cilj lečenja je da se smanje simptomi ispoljavanja, nastalih kao posledica inflamacije, odnosno upale tkiva alergenom. Pored antihistaminika, prepisuju se i intranazalni kortikosteroidi, obično su to sprejevi za nos, na preporuku alergologa ili otorinolaringologa, nazalni dekongestivi, slani rastvori za nos, i slično, a postoji i moderna biološka terapija, koja radi na principu dezenzibilizacije organizma na određene alergene, ali je ta terapija u potpunosti u domenu specijalista alergologije i imunologije.

Važno je znati da u lečenju alergijskog rinitisa prevencija ima veliku ulogu. Iako je teško izbeći inhalatorne alergene, i najmanje pridržavanje preventivnih mera može napraviti razliku, bilo to često provetravanje prostorija i održavanje redovne higijene prostorija ili redovno održavanje igračaka i predmeta sa kojima dete dolazi u kontakt, posebno kada su u pitanju plišane igračke koje su leglo grinja i prašine. Dalje se savetuje menjanje posteljine i pidžame detetu barem jednom nedeljno, i da se, po povratku iz šetnje, deca umiju i presvuku u čistu garderobu. Poželjno je često umivanje lica, kao i da se izbegava dodirivanje lica rukama bez preke potrebe. Takođe se ne preporučuje boravak napolju u vreme kada je nivo polena u vazduhu najviši, u jutarnjim časovima, kada je vreme sunčano i vetrovito ili pre oluje i grmljavine, kao i dva do tri sata nakon kiše, jer je tada koncentracija polena u vazduhu najveća. 

Alergijski rinitis kod dece: simptomi, prevencija i terapija

Ukoliko se na vreme ne krene sa prevencijom, odnosno sa primenom antihistaminika, može doći do naglih pogoršanja astme, koja su uzrokovane alergijama.

- Komplikacije koje nas najviše zabrinjavaju su gušenja kod dece koja se javljaju usled astme ili usled kaskade ili tzv. "alergijskog marša" kod dece, čim se nos zapuši, čim krenu nosni simptomi, krenu i očni simptomi, zatim se samim tim nadovezuje kašalj, koji, ukoliko se ne krene odmah sa terapijom, može da se produbi, te dolazi do čitavog niza patofizioloških dešavanja na nivou organizma i ispoljavanja u vidu astme. Tada može doći do gušenja i onda deca moraju da dobiju hitnu terapiju, a nekad je potrebna i hospitalizacija - kaže dr Krajninger Parčetić.

U cilju sprečavanja izloženosti alergenima, možete proveriti online Kalendar cvetanja biljaka. Takođe, Zavod za javno zdravlje redovno prati koncentraciju alergena u vazduhu, a na našem sajtu možete ispratiti koncentracije kojih alergena su u porastu za tekuću nedelju.

- U današnje vreme teško je izbeći dodir sa alergenima jer su oni svuda oko nas. Ipak, na nama je, ali i na roditeljima, zadatak da ispoljavanje alergijskog rinitisa svedemo na što manju meru kako bi se izbegle komplikacije i kako bi deca odrastala u što boljoj i zdravijoj sredini - zaključuje dr Krajninger Parčetić.

Izvor: Subotica.com
Postavljeno pre 3 dana i 20 časova
Komentara: 0
Pregleda: 745
Povezane teme

dečji dispanzer

josipa krajninger

Komentara
0
Napiši komentar
Pošalji komentar
Dodaj grafički fajl
(do 20 MB)
    Imaš na raspolaganju 1000 karaktera
    Pravila komentarisanja
    Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove ovog Internet portala. Komentari su moderirani i odobravani u skladu sa opštim pravilima i uslovima.