Babica – najlepši posao u bolnici
Širom sveta dans se obeležava 5. maj, Međunarodni dan babica. Kao stručne medicinske sestre, babice su spona između trudnice i doktora, i veoma su bitne za žene koje se nalaze u fazi najvećeg bola i radosti. Posao babice je izuzetno težak, ali i prelep. Za njega potrebno mnogo ljubavi i strpljenja, kažu nam babice u akušerskom odeljenju Opšte bolnice.
- Ovo je jedino odeljenje u koje se dolazi sa radošću, ne zato što je neko bolestan već zato što će žena postati majka. Posao babice je lep, odgovoran, zahtevan, treba svakom izaći u sustret, udovoljiti željama i potrebama trudnica, potom porodiljama jer posle porođaja kreću problemi sa dojkama, ranom.. Treba biti i psiholog, jer je svaka žena za sebe, različito podnose i reaguju na bol i svakoj treba prići na poseban način. U tome nema pravili niti generalisanja, ali mnogo zavisi koliko je žena psihički spremna na to što je očekuje – objašnjava Sandra Stajić, glavna babica u subotičkoj bolnici. - Vremena se jesu promenila, žene takođe, dolaze upućene u sled događaja koji će im se desiti. Često čitaju pogrešne stvari, ulepšava im se situacija, pa na porođaj dolaze kao na izlet. Ali to nije tako.
MEĐUNARODNI DAN BABICA - Svetski dan babica 5. maj obeležava se od 1992. godine, sa ciljem da se ovoj profesiji oda priznanje za izuzetno važnu ulogu u društvenoj zajednici, od samog nastanka čovečanstva do danas.
Babice su tu od prvog trenutka kada žena uđe u porodilište. Trude se da olakšaju period dok ne dođe sam porođaj, koji je često mnogo teži i traje duže. Na samom porođaju učestvuju lekar i dve babice.
- Zato je važna saradnja trudnice i babice, ona se uspistavlja čim žena dođe. Nekada žene vole da su same u tom svom bolu, nekima je potreba podrška i savet kako da dišu, leže, najbolje da se nameste... Sve zavisi kojom putanjom porođaj ide, kod nekih traje kratko a kod nekih nekoliko sati – dodaje Sandra. - Niko neće odraditi taj posao umesto žene, bol postoji ali je individualan. Svima kažemo da se on zaboravi čim se dete prvi put uzme u ruke.
Poziv babice je jedan od najlepših, najhumanijih i najodgovornijih poziva. Takođe treba napomenuti da babice pomažu izgradnju zdrave porodice jer je u rukama babica ključ za budućnost.
- Kada sam upisivala školu, babički smer mi se činio najhumaniji i najlepši a sada vidim da radim na najlepšem odeljenju, kod nas su zdrava deca i žene, svi sa radošću ovde dolaze i odlaze – ističe Milica Korać, babica sa sedamnaestogodišnjim iskustvom. – Ženama savetujemo da treba da pročitaju osnovno, slušaju savete ginekologa, da će ovde biti u sigurnim rukama, nemaju čega da se plaše i da slušaju lekara i babice. Ne znam na koliko porođaja sam do sada bila, ali i mene i druge babice ljudi prepoznaju na ulici, javljaju nam se veseli i podsećaju na neke sitacije. Drago mi je zbog toga.
Ono što je učila u srednjoj babičkoj i Višoj zdravstvenoj školi, Anja Abadžić skoro dve godine primenjuje u subotičkom porodilištu. Nijednog trenutka se nije pokajala što se opredelila za ovaj poziv.
- Izabrala sam ovaj poziv jer je to najlepša grana medicine. Očekivanja koja sam imala tokom školovanja su ostvarena. Nedavno sam prvi put bila u Sali na porođaju i to je bilo lepo i dragoceno iskustvo – priča nam Anja. – Odgovornost je velika i za mamu i za bebu. U trenutku situacija može da se promeni. Empatija je jako važna i pre i u toku porođaja, taj prvi kontakt koji mi ostvarimo kada beba dođe na svet ženi dosta znači.