Baloni podrške za decu obolelu od raka
Subotica je bila jedan od četrdeset gradova u zemlji u kojima su volonteri Nacionalnog udruženja roditelja dece obolele od raka organizovali akciju „I ja se borim“, kako bi skrenuli pažnju na probleme sa kojima se suočavaju deca obolela od malignih bolesti i njihovi roditelji. Iako ne postoji zvaničan Registar dece obolele od maligniteta, prema statistici, u našoj zemlji svakog dana jedno dete oboli od maligne bolesti.
Stručnjaci ističu da je rak u dečjem uzrastu izlečivu 70 odsto slučajeva, ali samo ukoliko se ustanovi na vreme i adekvatno medicinski tretira.
Volonterka NURDOR-a i majka deteta obolelog od maligne bolesti, Aleksandra Trbojević istakla je da se ovo udruženje bori za sistemske promene kako bi se pomoglo porodicama koje se suočavaju sa ovim zdravstvenim problemom.
- Među velikim problemima su bolovanja koja često nisu prilagođena dužini lečenja trajanja deteta. Konkretno leukemija se leči dve godine, a vi imate godinu dana bolovanja i na pola lečenja vi treba da počnete normalno da živite a niste ni završili tu priču. To je nešto što je bolna tačka svakog roditelja, jer ne možete biti dovoljno posvećeni ni detetu, ni borbi za njega. Borimo se i za 100 odsto plate, jer malignitet „guta“ ogromne svote novca. Moje dete je imalo takvu dijagnozu da su svi njehovi lekovi, citostatici, bili dostupni i na listi, ali postoje druge vrste maligniteta za koje su potrebna ogromna sredstva jer se lekovi ne nalaze na listi ili su potrebne transplantacije - rekla je Aleksandra Trbojević, dodajući da je Srbiji neophodan i Kancer registar - Potrebno je da se na nivou države unese svako dete koje je obolelo od maligniteta, da bi se pratio tok izlečenja, da bi se znali tačni podaci koja vrsta maligniteta nažalost odnosi živote, jer je činjenica da se ne dobija svaka bitka.
Na štandu NURDOR-a građani su imali priliku da se upoznaju sa radom udruženja i daju doprinos u akciji prikupljanja sredstava za završetak izgradnje novog dečjeg hemato-onkološkog odeljenja u Nišu.