Baštenski komposteri za građane

Udeo biorazgradivog otpada u domaćinstvima u Subotici iznosi i do 50% pa se prema tome mora raditi na uspostavljanju sistema odvojenog prikupljanja bio otpada u domaćinstvima. Pravilnim tretiranjem kućnog biorazgradivog otpada može se dobiti kompost koji kasnije služi kao hranljivo đubrivo.
Problem sa kompostiranjem u velikim gradovima jeste da većina gradova ne poseduje potrebnu infrastrukturu s pomoću koje se taj otpad odvojeno sakuplja i svrstava sve dok se na kraju ne pretvori u kompost. Ta infrastruktura uključuje kante za odvojeno sakupljanje bio otpada za građane, kamione i kompostanu.
Kod tzv. decentralizovanog kompostiranja, tj. kompostiranja u vlastitom dvorištu ili vrtu, ne postoji potreba komunalnog prikupljanja, odvoženja i odlaganja bio otpada. Kako grad Subotica još uvek nema svoju kompostanu, ove su aktivnosti itekako dobrodošle.Građanima će biti podeljeno ukupno 35 kompostera koji će se redovno pratiti.
Takođe, građanima će biti osigurana i edukacija s edukativnim materijalima i radionici na kojoj će moći naučiti kako pravilno kompostirati.Radionica o kompostiranju za sve zainteresovane građane koji žele kompostirati održaće se 22. decembra (subota) na Otvorenom univerzitetu u Subotici, sala 213,od 10 do 13 časova.
Radionicu će održati članovi Kompost tima iz Subotice u saradnji sa CEKOR-om, jer upravo se i oni već dugi niz godina bave podizanjem svesti građana oko važnosti kompostiranja.
Dvogodišnji projekat „Ka zajednicama koje recikliraju u Osječko baranjskoj županiji i Severno bačkom okrugu“ koji zajednički sprovode Zelena Akcija iz Zagreba, Zeleni Osijek iz Osijeka i CEKOR iz Subotice se završava 15. januara 2013. godine, a 12. januara će biti organizovana završna konferencija projekta u hotelu Galleria.