Оbeleženo 96 godina od oslobođenja Subotice
Pored ovog važnog datuma u istoriji grada, Subotičani su nizom manifestacija obeležili i vek od početka Velikog rata.
Vence su položili predstavnici načelnika severnobačkog okruga koju je predvodio gospodin Dragi Vučković, delegacija predstavnika grada, gradonačelnik Jene Maglai i predsednik Skupštine grada Ilija Maravić, delegacija Bunjevačkog kulturnog centra i Srpskog kulturnog centra,delegacija Kola srpskih sestara u Subotici, predstavnici Saveza udruženja boraca Narodnooslobodilačkog rata,predstavnici Srbskog Kraljevskog Ravnogorskog Pokreta,predstavnici Zavičajnog udruženja “Dalmacija“ iz Subotice, predstavnici Saveza srpskih udruženja severnobačkog okruga, Srpski zavičajni klub “ Sloga“ iz Subotice, Zavičajno udruženje „Banija“ iz Subotice, Udruženje izbeglih i doseljenih Srba Bajmok, Klub izbeglih, proganih i doseljenih „Zavičaj“ iz Pačira, Savez potomaka ratnika Srbije 1912-1920.
- Oslobođenje Subotice, 13. novembar, obeležavamo već 18 godina, odnosno od kako je spomenik vraćen na Puškinov trg – kaže Milan Marodić, direktor SKC „Sveti Sava“. – Ove godine imali smo niz sadržaja kojima smo obeležili i početak Prvog svetskog rata i veoma smo zadovoljni kako su programi bili organizovani i posećeni.
„Dok je 28. jula 1914. godine Nikola Pašić tada predsednik Srpske vlade ručao u Hotelu Evropa u Nišu prišao mu je poštar i predao telegram, tim telegramom je Austrougarska objavila rat Srbiji. Počeo je Prvi svetski rat u koji su milom ili silom uvučene 33 države koje su za potrebe oružane borbe mobilisale više od 70 miliona ljudi. Ratom je bilo obuhvaćeno ¾ sveta. Prvi svetski rat je bio najveća klanica do tada zabeležena u istoriji čovečanstva.” - rekao je u svom govoru gospodin Drago Lukić
Prisutni građani imali su priliku da se podsete kako je došlo do Velikog rata i kakve strašne gubitke koje je Srbija – od nešto više od četiri miliona stanovnika nastradalo je više od 1.2 miliona. Cena slobode je skupo plaćena.
U sklopu obeležavanja godišnjice ulaska srpske vojske u Suboticu i velikog jubileja, sto godina od Principovog hica koji je promenio tok istorije, u bioskopu na Otvorenom univerzitetu prikazan je dokumentarni film „Čujte Srbi“, reditelja Gorana Vukčevića, a na sceni Jadran održana je svečana akademija „Braća uvek i uvik zajedno“. Na Puškinovom trgu može se pogledati izložba dokumenata koju je pripremio Međuopštinski zavod za zaštitu spomenika.
Fotografije možete videti u povezanom albumu.