Brodska ulica pliva nakon svake obilnije kiše
Čak i po suvom i toplom vremenu, put kojim voda prolazi jasno se vidi po okrunjenim zidovima kuće Marije Krivošije Belas, u kojoj stanuje od 2010. godine. Kako nam priča, kada je kupila kuću, nije znala za ovaj problem, a prvi put se s vodom susrela 2014. godine, kada je u velikoj poplavi ceo stambeni prostor na broju 6 stradao.
- Od tada se ponavlja svake godine. Jedino pre godinu-dve, kada nije bilo monsunskih kiša, nije bilo problema, ali evo sad ove godine ponovo, kada je došlo do izlivanja u kupatilo i iz kupatila u kuhinju. Obraćali smo se svima, od mesne zajednice, komunalne, preko vatrogasaca, do Gradske kuće. Te 2014. godine je bilo veliko zasedanje u "Vodovodu", gde nas je bilo desetak stanara i obećano je da će se naći rešenje. Tada sam po savetu mesne zajednice i "Vodovoda" tražila da se ovaj stambeni prostor zameni za suvi, u pitanju su bili stanovi koje ljudi nisu kupili ili nisu imali kome da ostave, ali od toga nema ništa - kaže Marija, pokazujući na odbrambeni stepenik ispred kuće, koji su donedavno menjali džakovi. - Trpim ogromnu štetu. Osma godina kako nismo ništa mogli ulagati, misleći da će se ovaj problem rešiti. Međutim, više nismo mogli da živimo sa takvim zidovima, vlagom, prljavštinom i neredom i odlučili smo da krenemo u renoviranje kupatila i kuhinje, dok se sad ovaj izliv nije desio. Fasadu smo odložili za septembar, jer postoji opasnost od urušavanja.
Kako je i sama ulica pod nagibom, u njoj se kao niz tobogan voda sliva sa Beogradskg puta, a delimično i sa Somborskog, završavajući tačno ispred kapije Dragomira Stojkovića, čija kuća se nalazi na najnižoj tački u ulici. Za 35 godina koliko ovde živi, Dragomir kaže da je ovaj problem postao sve izraženiji u poslednjih nekoliko godina, te apeluje na nadležne da ga što pre reše.
- Moja kuća je izdignuta skoro metar i po, pa ako bih ja imao vode, kod nje bi, nažalost, došla do plafona - kaže Dragomir, pokazujući na Mariju kuću. - Inače ovaj problem je postao jako ozbiljan. Ljudima ulazi voda do kreveta, u sobe, takvi uslovi nisu za život. Dolazili su ljudi, gledali, napravili zapisnik i, normalno, to je tako kako jeste i trebalo bi to pod hitno rešavati.
Sa njim je saglasan i komšija Dragan Kozbašić, koji ističe da je situacija zabrinjavajuća i u pogledu higijene i mogućnosti zaraze, jer se, uz jaku kišu, izlije i fekalna voda iz kanalizacije, pa se ulicom širi neprijatan miris.
- Tad ne izlazimo iz kuća, već čekamo da se voda povuče. Posle jedno dva-tri sata voda se povuče i onda ostane blato, otpad, razno smeće iz kanalizacije - ističe Dragan, dodajući da su od nadležnih dobili odgovor da je u pitanju velika investicija i da nemaju mogućnosti da je realizuju. - Verovatno nemaju, pošto ne rešavaju goruća pitanja, a da neka vrsta pomoći treba da postoji, treba. Zabrinjavajući je i odnos komunalnih radnika, koji dolaze posle kiše da nam operu ulicu, ali sav taj kruti otpad se ponovo sliva u kanalizaciju i opet dolazi do začepljenja, a treba da otčepimo kanalizaciju, ne da sabijamo u te otvore i da nema mogućnosti da vode ode.