Brojne nepoznanice u vezi s radom Regionalne deponije
Prednosti regionalnog sistema upravljanja otpadom su brojne, kaže Miloš Katić, konsultant za zaštitu životne sredine i upravljanje otpadom. Pre svega, gradovi će dobiti efikasniji sistem, uvođenje novih tehnologija, građani jeftinije usluge, ali na duže staze, a životna sredina zaštitu. Međutim, ovakvi sistemi upravljanja otpadom nose i svoje izazove, pre svega na relaciji Grad – javna preduzeća.
- Izazovi kod regionalnog sistema upravljanja otpadom su, pre svega, način upravljanja preduzećem, dogovor između opština osnivača kako se upravlja preduzećem, kako se donose odluke i formiraju cene, ko tačno šta radi - kaže Katić.
Da upravo tu leže izazovi u vezi sa Regionalnim sistemom, potvrđuje i to što su iz JKP "Čistoća i zelenilo" uložili primedbe na Nacrt regionalnog plana za upravljanje otpadom. One se, pre svega, odnose na netačne podatke, kako u vezi sa količinom otpada koji se na godišnjem nivou prikuplja u regionu, tako i na to što je projekat pravljen pre 15 godina i nije mogao da pretpostavi nove tehnologije u preradi otpada.
- Ono glavno što mi vidimo u "Čistoći", jeste da je ovaj Nacrt urađen kabinetski, bez kontakta sa realnim svetom. Mnogo je tu nepoznanica i pretpostavki da bi jedan ovako ozbiljan sistem trebalo da se gradi na tome. Egzaktni podaci koji postoje, nisu u velikoj meri korišćeni i to je glavna primedba na ovaj Nacrt - ističe Veselin Šuković, tehnički direktor JKP "Čistoća i zelenilo".
Primedbe na Nacrt, koji uskoro treba da bude na javnom uvidu, imaće i nevladin sektor. Rukovodilac Arhus centra i TERRA’S–a, Snježana Mitrović kaže da, prema njihovom saznanju, ono što nedostaje jeste socio-ekonomski aspekt i rodna perspektiva, budući da su prema brojnim istraživanjima žene te koje više selektuju otpad u domaćinstvu, odnosno prikupljaju sekundarne sirovine.
- Ima logike da žene budu u ovoj oblasti, jer određeni zakoni u vezi sa rodnom ravnopravnošću predviđaju da 30 odsto žena treba da bude u oblasti upravljanja otpadom i oblasti zaštite životne sredine, bilo da li su u pitanju lokalna samouprava, javna komunalna preduzeća ili bilo koje rukovodeće mesto u izradi različitih planova - napominje Mitrović.
Nepoznanica ostaje i to da li će sami građani razvrstavati otpad u domaćinstvima, koliko će usluga odvoženja smeća koštati, odnosno da li će poskupeti, kao i zbog čega projekat kasni. Jedino što iz Regionalne deponije saznaje TV Subotica, jeste da su radovi između 80 i 90 odsto gotovi, a da prema planu evropske delegacije probni rad treba da počne 20. decembra.