Bunjevci obeležili Dan izbora prvog Nacionalnog saveta
Nacionalni savet Bunjevaca osnovan je pre 21 godinu, a ovaj praznik se obeležava proteklih devet godina.
- U prošloj godini smo imali tri Dužijance, u tri različita grada, među kojima je prvi put bio i Beograd. Postali smo ponosni vlasnici Bunjevačke kuće i naša želja je da se ove godine tamo i uselimo i tamo nastavimo sa našim radom i projektima – istakla je Suzana Kujundžić Ostojić, predsednica Bunjevačkog nacionalnog saveta.
U ime Ministarstva za informisanje i telekomunikacije nacionalni praznik Bunjevcima je čestitao državni sekretar Dejan Prčetić.
- Bunjevačka nacionalna zajednica je veoma značajna za Republiku Srbiju, jer je to je jedina manjina kojoj je Srbija matična država. I zbog toga je veoma cenimo – poručio je Parčetić, dodajući da će savet, država Srbija, Subotica i Sombor uvek biti otvoreni za pitanje Bunjevaca.
Da će Bunjevci uvek imati podršku Grada Subotice poručio je Srđan Samardžić, član Gradskog veća za privredu.
- Grad Subotica je u poslednje tri i po godine, izuzetno korektno sarađujući sa BNS, zaista mnogo uradio na očuvanju nacionalne i kulturne posebnosti Bunjevaca. Nacionalni saveti se brinu o obrazovanju, kulturi, informisanju i upotrebi jezika i pisma. Upravo ta četvrta oblast uspešno je rešena početkom maja 2021. godine kada je doneta istorijska odluka o službenoj upotrebi bunjevačkog jezika u našem gradu – podsetio je Samardžić. – Naša zemlja je bila i ostaje posvećena zaštiti i kontinuiranom unapređenju manjinskih prava i upravo u našoj zemlji je manjinama obezbeđen najviši stepen prava u kulturi, informisanju, službenoj upotrebi jezika i svim drugim segmentima društvenog života.
Priznanje „Kalor Milodanović“ za informisanje na bunjevačkom jeziku ove godine pripalo je Vladanu Stefanoviću, dugogodišnjem novinaru, uredniku i direktoru medijskih kuća, kao i novinarki Ružici Parčetić.
- Ovo je nagrada celom našem kolektivu i grupi medija koje okupljamo. Ona puno znači i kao priznanje da smo na pravom putu kojim idemo svih ovih godina a to je dda građanima Subotice omogućimo da ostvare svoje pravo a to je informisanje na maternjem jeziku – istakao je je Stefanović.
Priznanje „Mijo Mandić“ za doprinos u obrazovanju pripalo je Jadranki Tikvucki a nagrada „Ambrozije Šarčević“ za doprinos u oblasti naučno-istraživačkog rada prof. dr Žarku Bošnjakoviću. Priznanje za aktivnosti na očuvanju nacionalnog identiteta Bunjevaca dobili su Mirko Babičković i Božidar Radić, dok je za deceniju kontinuiranog rada na nagrađen Stanko Jozić.