Bunjevci obeležili Dan Velikog prela
Prvo javno prelo održano je na Marin dan davne 1879. godine i od tada je jedan od najznačajnijih događaja u životu Bunjevaca.
- Tog dana Bunjevci su se okupili javno, obukli svoje nošnje i tadašnjoj Austrougarskoj kazali, danas je Marin dan, a ovo smo mi Bunjevci – podsetila je Suzana Kujundžić Ostojić, predsednica Nacionalnog saveta bunjevačke nacionalne manjine. - Živimo ovde i izgledamo ovako kako izgledamo. Lepo je kad se neguje tradicija i kad posle toliko dugo godina nismo zaboravili ni ko smo, ni šta smo.
Čestitajući pripadnicima bunjevačke zajednice Dan velikog prela, gradonačelnik Bogdan Laban podsetio je koliki je značaj Bunjevaca u stvaranju današnje Srbije.
-Drago mi je da možemo zajedno, kako bi rekli Bunjevci, uvek uz igru i veselje, obeležimo ovaj praznik da proslavimo i da se setimo starih običaja – istakao je rekao je gradonačelnik Laban. - Lokalna samouprava pommagaće rad svin nacionalnih zajednica koje vekovima žive zajedno.
U ime predsednika Republike Srbije Tomislava Nikolića, prisutne je pozdravio izaslanik Nedeljko Tenjović.
- Iako je Bunjevcima mnogo puta bilo zabranjivano, Bunjevci, otkako su došli na naše prostore, su sa dosta muke, ali i snage i upornosti, uspeli da sačuvaju svoje običaje, veru i jezik, da ostanu svoji, posebni i prepoznatljivi – poručio je Tenjović. - To što su se običaji sačuvali do danas govori da je Srbija prigrlila sve nacionalne zajednice, čuvala i razvijala njihovu posebnost, uvek sa ponosom ističući da su njeni građani različite vere, nacije i kulture njeno najveće bogastvo. Predsednik Srbije izuzetno poštuje bunjevačku nacionalnu manjinu i zato je omoćućio štampanje udžbenika na njihovom maternjem jeziku.
Rad Bunjevačkog nacionalnog saveta podržaće i Pokrajinska Vlada a po rečima Mihalja Njilaša, pokrajinskog sekretara za obrazovanje, ove godine je 60 miliona dinara obezbeđeno za nacionalne savete.
- Bunjevačka nacionalna manjina je brojna i dobro organizovana i za Pokrajinu je bitno da kao takva održava i neguje svoje praznike – kaže Njilaš.
Kao što tradicija nalaže, gostima su služena tradicionalna bunjevačka jela – prisnac, krompirača i fanci. Članovi KUD "Bunjevka" odigrali su predstavu „Zemlja naših pradidova” kojom su predstavili stare običaje.
Autorka najlepše pesme o prelu je Gabrijela Diklić a njeni stihovi „Prelo je naše blago“ oduševili su sve goste. I ove godine birana je najlepša prelja, te je 12 devojaka prošetalo u prelepim nošnjama. Po mišljenju žirija, titula najlepše pripala je Aleksandri Vuković, učenici trećeg razreda Gimnazije „Svetozar Marković“ i članica KUD „Bratstvo“, prva pratilja je Ivana Dulić, a druga pratilja je Ivana Brančić.
- Presrećna sam što sam deo ove divne bunjevačke tradicije i poručujem svima da se ne stide onoga što su, da sa ponosom nose ono što su nam preci ostavili. Ko će to održati, nego mi – poručila je Aleksandra.