Bunjevci utvrdili nazive prigradskih naselja - Subotica na bunjevačkom nazivaće se Varoš Subatica
Bunjevački jezik je od subote, 15. maja, u službenoj upotrebi na teritoriji Grada Subotice, a politički predstavnici Bunjevaca ističu da je ovo istorijski trenutak na koji su izuzetno ponosni.
- Ponos i sreću da je naš jezik i zvanično postao službeni jezik želimo da podelimo sa našom bunjevačkom zajednicom, da svako ko je Bunjevac ili Bunjevka, oseća ponos da svoju pripadnost nosi isto onako kako to nose i drugi u ovom gradu i državi, što nije uvek bilo, da sa ponosom i bez stida govorimo svoj jezik - predočava Suzana Kujundžić Ostojić, predsednica Bunjevačkog nacionalnog saveta. - Dalji koraci oko uvođenja bunjevačkog jezika biće koordinisani sa Gradom. Zamoljeni smo, ali i razumemo svakako, da će neke promene kao što su izrada i zamena tabli, ići malo sporijim tempom, ali velike korake smo napravili i imaćemo strpljenja i razumevanja.
U procesu implementacije bunjevačkog u službene jezike formirana je Komisija koja će u narednom periodu intenzivno raditi na prevođenju dokumenata. Među prvim formalizovanim promenama bili su nazivi naselja i Grada Subotice.
- Prvo smo sakupljali od starijih ljudi sve ono što je vezano za nazive određenih mesta koja danas postoje, pa smo seli i doneli ono što je najprikladnije, ono što se proteže kroz narod da se to mesto nekada tako zvalo - objasnio je Branko Pokornić, predsednik Izvršnog odbora Bunjevačkog nacionalnog saveta.
Nazivi prigradskih naselja su u većoj meri ostali nepromenjeni u odnosu na nazive na srpskom, ali nekoliko njih ipak će da se promeni, odnosno prilagodi bunjevačkom jeziku pa je tako Bajmok - Bajmak, Ljutovo - Mirgeš, Bački Vinogradi - Kraljov Brig, Donji Tavankut - Doljnji Tavankut, Višnjevac - Višnjovac a Grad Subotica - Varoš Subatica.
Na svečanoj sednici Bunjevačkog nacionalnog saveta u gradonačelnikovo ime prisustvovao je Sava Stambolić, njegov šef kabineta.
- Bunjevački nacionalni savet je jednoglasno, koristeći svoje zakonsko pravo, iskoristio da utvrdi naziv grada i nazive prigradskih naselja. Prisustvovali smo na svečanoj sednici da i na ovaj način damo podršku jednom istorijskom događaju, sada sledi objavljivanje u Službenom glasniku grada i pokrajine Vojvodine, nakon čega će biti uvršteni u Statutu Grada sa jednom formalnom promenom, ali koju ovaj put neće pratiti javna rasprava. Očekujemo da će do sredine juna ovaj proces biti u celosti zaokružen - istakao je Stambolić. - Ovo je pravna odluka koja omogućava da svi narodi koji žive na teritoriji grada, posebno istorijski značajni, dobiju isti tretman.