Čak 46 biciklista kažnjeno zbog totalne alkoholisanosti
Na području Policijske uprave u Subotici, od 1. januara do 31. jula ove godine, evidentirano je 288 saobraćajnih nezgoda, poginulo je 11 osoba, 37 je zadobilo teške, a 188 lake telesne povrede. U četvrtini saobraćajnih nezgoda učestvovali su vozači dvotočkaša – bicikla, motocikla i mopeda, a više od polovine poginulih su upravo oni.
Podaci su dovoljno alarmanti, da se svi zamislimo pre no što sednemo na bicikl ili motor.
- U istom periodu bilo je 48 saobraćajnih nezgoda u kojima su učestvovali vozači bicikla, poginule su tri osobe, 12 jeteško povređeno, a 31 osoba je zadobila lakše povrede. Takođe zabeleženo je 16 saobraćajnih nezgoda u kojima su učestvovali vozači motocikla, poginule su tri osobe, 8 je zadobilo teške, a 11 lake telesne povrede. Vozači mopeda učestvovali su u osam saobraćajnih nezgoda, nije bilo poginulih, jedna osoba je teže povređena, a 8 lakše – kažu u Policijskoj upravi u Subotici. - U proteklih sedam meseci, u kontrolama saobraćaja, policija je otkrila i sanksionisala 46 vozača bicikala koji vozili sa više od 2 promila alkohola u organizmu. Po Zakonu o bezbednosti saobraćaja protiv njih su podnete prekršajne prijave zbog nasilničke vožnje.
Inače, broj saobraćajnih nezgoda i prekršaja je mnogo veći nego prošle godine u istom periodu, ali se ne mogu porediti jer smo lani bili u vanrednom stanju i na snazi jebila zabrana kretanja. Najčešći uzrok saobraćajnih nezgoda bila je neprilagođena brzina.
- Od početka godine do 31. jula, na teritoriji Policijske uprave u Subotici, otkriveno je ukupno 22.096 prekršaja, što je za 57 odsto više nego u istom periodu prethodne godine kada je sanksionisano 14.042 prekršaja. Najviše je otkriveno prekršaja prekoračenja brzine čak 9.980, što je oko 45 odsto od ukupnog broja prekršaja, a potom i 2.425 prekršaja nekorišćenja sigurnosnog pojasa – dodaju u subotičkoj policiji. - Takođe, policija je zatekla 663 vozača koji su vozili po dejstvom alkohola i 15 koji su upravljali vozilom pod dejstvom psihoaktivnih supstanci.
Aktivnosti saobraćajne policije prioritetno su usmerene na otkrivanje i procesuiranje najtežih saobraćajnih prekršaja, koji direktno doprinose povećanju rizika za nastanak saobraćajnih nezgoda sa poginulim i povređenim osobama.
- Apelujemo na vozače da poštuju ograničenje brzine kretanja vozila, da ne upravljaju vozilom pod dejstvom alkohola i koriste sigurnosni pojas na način na koji je to predvideo proizvođač vozila, kao i da ne koriste mobilni telefon na nepropisan način. Takođe, apelujemo i na sve ostale učesnike u saobraćaju, kako vozače dvotočkaša, tako i pešake, da poštuju saobraćajne propise, jer na taj način čuvaju svoj i živote drugih učesnika u saobraćaju – poručuju u policiji.