Crna statistika: 9 samoubistava za mesec dana
Praznici su se poklopili sa dolaskom lepšeg vremena, pa tada kod svih koji se osećaju usamljenima, loš osećaj se dodatno pojačava, jer nemaju utočište u porodici ili bračnim partnerima. Primili smo jednu osobu koja nam je kroz plač objasnila da jednostavno nije imala kome da farba jaja, niti da priprema prazničnu trpezu, pa je upala u depresiju usled koje je popila veću količinu lekova – kaže dr Nada Vasković Maravić, načelnica Odeljenja psihijatrije subotičke bolnice.
U poslednje vreme primetan je broj porasta broja samoubistava među mladima uzrasta od 15 do 24 godine. Poslednji slučaj je 22-godišnji mladić, koji je prošle sedmice gotovo istovremeno ostao bez posla i bez voljene osobe, pa se odlučio na suicid.
- U adolescentnoj populaciji je samoubistvo najčešći uzrok smrti. Tokom prošle godine, imali smo 24 pokušaja samoubistva u ovom uzrastu, što znači u proseku po dvoje mesečno. U većini slučajeva samo žele da skrenu pažnju na sebe i svoje probleme, poput raskida veze ili loših ocena, koje mnogi ne shvataju ozbiljno, ali se sve češće dešava i da oduzmu sebi život - dodaje dr Vasković Maravić.
Statistika govori da ženske osobe na severu Bačke prednjače u pokušajima samoubistava, ali da muškarci u daleko većem procentu uspevaju u svojim zamislima. Žene u najvećem broju slučajeva uzimaju veće količine lekova ili pokušaju da preseku vene, dok muškarci pribegavaju drastičnijim metodama, poput vešanja ili vatrenog oružja.
Prema rečima dr Nade Vasković Maravić, bitnu ulogu u ovoj problematici imaju i mediji.
- U medijima se sve više detaljno opisuju detalji smaoubistava i čak se otkriva i identitet osobe, što nesvesno pokreće neke mehanizme potencijalnih samoubica koji žele taj vid pažnje. Bilo je slučajeva da se javno i detaljno priča o nekom samoubistvu, pa to u kratkom periodu prouzrokuje još nekoliko sličnih – ističe dr Vasković Maravić.