Da li suđenja u Subotici traju dugo?
Dužina trajanja sudskih postupaka u sistemu domaćeg pravosuđa tema je koja zaslužuje javnu demistifikaciju, slažu se učesnici jučeranje panel diskusije. Iz Osnovnog javnog tužilaštva poručuju da je pravo pitanje koje se odnosi na naš grad, zapravo - da li suđenja u Subotici traju dugo?.
- Breme odgovornosti za dužinu trajanja postupka svaljuje se na pravosuđe u celini, zato je važno što smo imali priliku da građanima približimo tok jednog postupka. Građani, kada doživljavaju sudski postupak, vide samo nas, a ne znaju da postoji čitava infrastruktura i kompletne organizacije koje takođe učestvuju u rešavanju postupka. - objašnjava Livija Panić Miletić, osnovni javni tužilac u Subotici.
Najčešće se pritužbe građana odnose na dužinu trajanja onih krivičnih postupaka u kojima je nekome ugrožen život ili telo, odnosno onih koje kao posledicu imaju smrtni ishod.
- Nekada se ovakvi slučajevi okončaju za tri meseca, nekada za pola godine, a nekada potraju i godinu i po. Kod ovakvih situacija se zaista trudimo da, iz pijeteta prema žrtvama, radimo maksimalno brzo i da ne dozvolimo sebi nikakvo "iskakanje iz šina" baš zato što nam je jasno da su oštećeni, odnosno porodica preminulog u emotivnom grču i ne želimo da produžavamo njihovu agoniju. Ipak, dužina trajanja postupka zavisi od niza faktora - kaže Panić Miletić i dodaje da smatra da suđenja u Subotici ne traju dugo.
Sličnog stanovišta je i sudija Osnovnog suda u Subotici, Daniel Kovač koji podseća da je svaki predmet jedna životna priča koja zaslužuje maksimalnu posvećenost u rešavanju.
- Predmeti nisu samo brojevi i statistički podaci, to su ljudske subine i mi nastojimo da svaki događaj rešimo što brže i na što adekvatniji način. Dužina trajanja jednog postupka zavisi, u prvom redu, od broja učenika, odnosno da li je potrebno izvesti više dokaznih predloga, da li je potrebno veštačenje i drugo - priča Kovač i dodaje da se sudovi susreću i sa drugim problemima, poput velikog broja predmeta u radu po sudiji - Prošle godine Osnovni sud u Subotici primio je više od 6.200 predmeta. To znači da je po sudiji u radu bilo više od 600 predmeta, odnosno životnih priča koje treba rešiti. Uz to, postoji još čitav niz situacija koje utiču na to kada će predmet dobiti epilog.
Da su sudije pretrpane predmetima, najpre u drugostepenim sudovima, smatra i subotički advokat i potpredsednik Advokatske komore Vojvodine, Joža Laslo. Laslo navodi da u apelacionim sudovima i Upravnom sudu najčešće i dolazi do odugovlačenja postupaka.
- Ja to ne doživljavam kao lični doprinos sudija, već kao sistemski problem sa nedostatkom stručnog kadra koji bi odrađivao ogroman priliv predmeta. Dodao bih da su u procesne zakone ugrađena i neka rešenja koja dovode do odugovlačenja postupaka, a tome svakako doprinosi i ponašanje stranaka u postupku - objasnio je Laslo.
Jučerašnja panel diskusija realizovana je u okviru projekta "Otvorena vrata pravosuđa" koji sprovodi organizacija "Partneri Srbije", a sa ciljem da se građanima objasni na koji način funkcioniše pravosuđe i koja su njihova prava u komunikaciji sa pravosudnim organima.
- Jedno od pitanja koja najčešće dobijamo jeste zašto suđenja u našoj zemlji traju dugo, a pred Evropskim sudom za ljudska prava vođeno je na stotine postupaka upravo zbog ovog problema. Zato je važno da sa građanima razgovaramo o tome koja su njihova prava kada smatraju da postupak traje duže nego što oni smatraju da je prihvatljivo - istakla je Ana Toskić Cvetinović izvršna direktorka organizacije "Partneri Srbija".
Organizatori su najavili da će ovakvih susreta biti i u narednom periodu, te da će javnost biti blagovremeno obaveštena kako bi se kroz veće interesovanje obogatila diskusija i kroz što više primera iz realne prakse došlo do određenih saznanja i zaključaka koji mogu da utiču pre svega na efikasnost pravde, odnosno donošenja sudskih odluka.