Da li treba da brinemo zbog nivoa arsena u pijaćoj vodi?
Osim u Subotici, voda za piće je mikrobiološki ili fizičko-hemijski neispravna i u Malom Iđošu, Kanjiži, Senti, Adi, Čoki, Kuli i Kikindi, pokazala je analiza "Batuta". Po rečima Đerđa Šugara, direktora JKP "Vodovod i kanalizacija", vode Karpatskog basena u osnovi sadrže arsen, te je prisustvo arsena normalno u podzemnim vodama Vojvodine.
Takva je situacija i u Subotici. Ipak, direktor negira da korisnici subotičkog vodovoda piju vodu sa arsenom, jer se tokom tretmana sirove vode, odstranjuju ovi elementi.
- Dobra pijaća voda sadrži veoma mnogo parametara, veoma mnogo mineralnih materija. Potrebno je samo malo tretirati, dakle ne sme se preterano uticati na pijaću vodu. U ovom pogonu odstranjujemo samo one parametre, koji su problematični. Takvo je gvožđe, jedinjenja koja sadrže nitrogen, kao i arsen - izjavio je Šugar za RTV Pannon, dodajući da je pijaća voda industrijski proizvod koji se najstrožije kontroliše. - Dok stigne iz izvora, kroz pogon, sve do poslednjeg potrošača, voda pređe veliki put i mnogo vremena prođe. Za to vreme treba voditi računa da se ne zagadi bakterijama. Zbog toga se koristi hlor, zakon je propisao određenu količinu hlora koja se dodaje vodi, što sprečava da se voda za piće bakterijski zagadi.
Što se tiče Radanovca i Palića, direktor JKP "Vodovod i kanalizacija" naglašava da će se, nakon puštanja u pogon nove Fabrike vode, značajno smanjiti nivo arsena u pijaćoj vodi u ovim delovima grada.