Đaci umeju da prepoznaju trgovinu ljudima
Kako je objasnila Vesna Vajs, direktorka OŠ "Sečenji Ištvan", učenici nisu imali nikakvo predznanje o trgovini ljudima pre popunjavanja ankete, zbog čega su ovi rezultati dobri, ali da đake u narednom periodu očekuju obuke iz ove oblasti, nakon čega će se ponovo anketirati.
- Cilj nam je da pokažemo koliko je važna prevencija i edukacija učenika u borbi protiv trgovine ljudima - istakla je Vajs, dodajući da se u školi koju vodi tokom cele godine organizuju aktivnosti iz ove oblasti. - Naša škola je napravila određeni program trgovine ljudima i ne radimo samo sa učenicima, nego i sa roditeljima i nastavnicima, jer jedino kada umrežimo sve tri kategorije možemo biti sigurni da smo učinili sve da ne dođe do eventualnih slučajeva. Svakodnevno imaju anketiranja, predavanja Đačkog parlamenta, a imamo i dobru saradnju sa Crvenim krstom koji drži obuke nižim razredima, a obuke imaju i nastavnici kako bi umeli da analiziraju indikatore po kojima se vrše prepoznavanja.
Rezultati ankete predstavljeni su danas u Plavoj sali Gradske kuće povodom obeležavanja Evropskog dana borbe protiv trgovine ljudima, a kako je istakao Ilija Đukanović, koordinator Lokalnog tima za borbu protiv trgovine ljudima, osim ove, naredna aktivnost biće organizovana 20. oktobra, kada će se u prostorijama Crvenog krsta održati onlajn konferencija na kojoj će Sena Uzunović, tužiteljka Bosne i Hercegovine, predstaviti slučaj radne ekspoatacije "Azerbejdžan".
- Od danas će i na zvaničnom portalu Grada Subotice jedan deo biti posvećen aktivnostima Lokalnog tima i potrudićemo se da postavimo sve aktivnosti koje smo do sada radili, ali i one koje ćemo raditi u budućnosti. Pandemija nas je ove godine usporila u pojedinim aktivnostima, a Lokalni tim je organizovan jer se nalazimo u pograničnom delu, jer imamo Prihvatni centar za migrante i veliku fluktuaciju ljudi u našem mestu, zbog čega imamo punu podršku za edukaciju i prevenciju. Do sada su našu ciljnu grupu činila deca i roditelji, ali i stručna javnost, a tako će biti i u narednom perodu - rekao je Đukanović.
U poslednjih godinu i po dana, u Višem javnom tužilaštvu u Subotici vode se ukupno tri predmeta za krivnično delo trgovina ljudima, od kojih je jedan pravosnažno okončan osuđujućom presudom na 5 godina zatvora, drugi predmet očekuje donošenje prvostepene presude u naredih mesec dana, dok je treći započet juče, protiv lica koje je privedeno iz Kazneno-popravnog zavoda u Sremskoj Mitrovici.
- Najčešće žrtve trgovine ljudima su osobe koje su seksualno eksploatisane i sva tri predmeta koja vodi Više javno tužilastvo u Subotici žrtve su osobe koje su seksualno eksploatisane, dok su izvršioci krivičnog dela makroi koji ih primenom sile, pretnji ili na drugi način nateraju da se bave prostitucijom - objasnio je Branislav Rankov, zamenik višeg tužioca u Višem javnom tužilaštvu u Subotici. - Što se tiče cele Srbije, podatak je da imamo oko 30 krivičnih prijava za krivično delo trgovina ljudima, a tu problematiku najviše imaju Vranje, Sremska Mitrovica, Beograd, Novi Sad i Subotica.
Za krivično delo trgovine ljudima zaprećena je kazna zatvora od 5 do 15 godina ukoliko je žrtva maloletna, odnosno od 3 do 12 godina ukoliko je žrtva punoletna, dok je Krivičnim zakonikom definisano da se kazne za ovo krivično delo ne mogu ublažavati.