Daljinsko hlađenje u Subotici
- U narednom periodu nameravamo da uradimo odgovarajuće studije o mogućnosti primene ovakvog sistema i o njegovoj opravdanosti, mada se već unapred može reći da će on pre svega biti interesantan za velike poslovne objekte, poput tržnih centara - kaže Pero Rikić, direktor "Toplane", dodajući da bi sistem daljinskog hlađenja znatno unapredio poziciju ovog preduzeća i omogućio da se sa sezonske proizvodnje pređe na celogodišnju.
Osim izuzetnog pomaka u razvoju "Toplane", centralnim hlađenjem unapredile bi se usluge i, što je daleko važnije, ono bi uticalo na racionalnije korišćenje energije. Do početka primene takvog sistema, međutim, treba uraditi još dosta toga na postojećem, kako bi se učinio još efikasnijim i racionalnijim.
- To znači: u proizvodni sistem uvesti nove izvore energije, pre svega obnovljive, potpuno automatizovati proizvodnju i predaju energije, obnoviti i proširiti razvodnu mrežu, usvojiti odgovarajuća tehnička pravila, tarifne sisteme i potpunije pravno urediti ovu oblast. Takođe, na objektima i instalacijama korisnika treba sprovesti određene zahvate na poboljšanju termofizičkih osobina i performansi sistema, što će rezultirati smanjenjem potrebne količine energije za grejanje i hlađenje, a time i troškova - naveo je Rikić.
Danas je daljinsko hlađenje uspešno razvijeno u gusto naseljenim područjima Evrope, Amerike i Japana, najviše u uslužnim segmentima privrede, zgradama javnih ustanova, a ponekad i u stambenim zgradama. Ovi sistemi pokazali su se daleko efikasnijim od masovne upotrebe klima uređaja u letnjem periodu, jer se istovremeno štedi električna energija i štiti životna sredina.