Dan primirja u Prvom svetskom ratu
Na današnji dan, u železničkom vagonu u Kompjenju, Nemačka je kapitulirala pred Francuskom, što je značilo okončanje Prvog svetskog rata, ratnih stradanja i nedaća koje je on sa sobom doneo.
- Ratne operacije na zapadnom frontu su završene, one na istoku su već bile okončane. Za našu zemlju, to je značilo da vojska Srbije oslobađa krajeve kojima su upravljale neprijateljske vojske - Baranja, Bačka, Srem, Banat, Dalmacija, Slovenija - sa svih krajeva stižu pozivi savezničkoj vojsci što je negde prethodilo ujedinjenju, i formiranju Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca - kaže Sava Samardžić, profesor istorije.
U ovom ratu, Srbija je izgubila više od četvrtine populacije, a kao simbol vaskrsenja srpskog naroda i srpske vojske, danas se koristi cvet Natalijina ramonda.
- Ovaj dan se obeležava u kontekstu evropske istorije u čitavoj Evropi, i pobednici i poraženi. Kraljevina Srbija je u ovom ratu gotovo nestala, izgubila je 1.250.000 ljudi, devastirana je privreda, vraćena je 182 godine unazad. Kao simbol vojske koja je vaskrsla iz mrtvih, i koja se nakon 1915. i povlačenja kraljevske porodice, vojske i naroda preko Albanije, desila se bitka na Kajmakčalanu, koja je vrlo značajna i koja je značila proboj kapija za povratak srpskog naroda. Vojska se uzdigla, i 1918. godine došla do oslobođenja. Ovaj cvet, koji raste na Kajmakčalanu, ako se osuši, uz pomoć samo nekoliko kapi vode može ponovo da procveta, poznat je kao cvet feniks, a uz njega se koristi i zelena lenta, koja je deo albanske spomenice - ističe Samardžić.