Današnji protest obeležio Javni čas subotičkih profesora
Ulica Đure Đakovića bila je blokirana tokom petnaestominutne tišine kojom su svi okupljeni odali počast žrtvama tragedije u Novom Sadu. Studenti u blokadi obratili su se okupljenima, podsećajući na njihov poziv na generalni štrajk i iskazavši zahvalnost prisutnima na hrabrosti, solidarnosti i razumevanju za studente i njihove zahteve.
- Svedoci smo ovog teškog vremena i zato smo ujedinjeni u borbi protiv tiranije. Studentska kičma i dalje stoji i stajaće - poručili su studenti.
Nakon zadržavanja kod zgrade "Jadran", studenti su pozvali prisutne na Gradski trg.
Okupljenima se prva obratila Sandra Šćepanović, profesorka Ekonomske škole, koja je stupila u zakonski štrajk, podsetivši prisutne da škola nije samo obrazovna, već i vaspitna ustanova i da bunt koji iskazuju nije stvar politike već ljudskog ponašanja, delovanja, i građanskog vaspitanja.
- Podsetiću na jednu latinsku izreku koja glasi - festina lente. Ne prenagljuj. Požuri, ali promisli i polako, uz neku dobru ideju, motivaciju i strategiju sigurno ćemo uspeti. Ako od ovoga ne bude ništa, ostaće nešto što ćemo moći da ispričamo sutra svojoj deci - zaključila je profesorka Šćepanović, dodavši - Čuvajte obraz i svoje dostojanstvo, jer današnja vest od Ministarstva prosvete da one škole koje nisu imale minimum procesa rada neće dobiti platu, to nije dostojanstvo i to je bezobrazno!
Prisutnima se obratio i Tihomir Zoraje, nastavnik stručnih predmeta Politehničke škole, u kojoj je na snazi zakonski oblik štrajka, i naglasio da je ovo vreme kada pristojan narod više ne može da ćuti na društvenu nepravdu i da ovo nije društvo u kome želi da odrastaju mladi naraštaji.
- Želimo da nam deca odrastaju u društvu koje u njima razvija plemenite osobine, svesni svojih prava, ali i obaveza. Želimo da se prosveti vrati ugled i dostojanstvo koje zaslužuje, da se ovo društvo vrati na pravi put, put Svetog Save - zaključio je profesor Zoraje.
Profesor Tehničke škole, Nikola Krmpotić naglasio je da funkcionisanje institucija i poštovanje zakona nemaju alternativu, uprkos pokušajima "da nam amputiraju pravo na istinoljublje i kritičko mišljenje".
- Zamolio bih sve građane ove zemlje, a ne samo ovde prisutne, da razmisle koja je to za njih crvena linija. Za mene je to kad korupcija počne da ubija nevine ljude - zaključio je profesor Krmpotić - Koliko još nevinih ljudi u ovoj zemlji treba da strada da bismo napravili korenite društvene promene i konačno krenuli napred?
Profesor Gimnazije, Boris Čegar održao je poslednji Javni čas današnjeg skupa tokom kog je izrazio zahvalnost studentima na tome što su se i profesori "probudili" i iskazuju bunt.
- Odlučili smo se na potpunu obustavu nastave. Naš direktor, koji iz ličnih, ljudskih razloga nije želeo da bude pesnica vlasti, da nas disciplinuje, podneo je neopozivu ostavku. Mi u kolektivu znamo da cenimo taj čin, jer i on je deo kolektiva, ali se Pokrajinska vlast brzo snašla pa nam je poslala prvo inspekciju, a zatim, ja bih to tako nazvao, nekakvog v.d. namesnika, da sprovodi kobajagi zakon i da disciplinuje profesore. Ipak, profesori Gimnazije ponosni su što su, uprkos razlikama u mišljenju, ipak ostali jedinstveni i solidarni, istrajni u svom buntu - zaključio je profesor Čegar.
Profesor Čegar je dodao da smo svi svedoci krize u svetu, koja je prisutna i u našem društvu, definišući to kao "krizu čoveka", što ga je nagnalo na pitanje šta je to danas čovek.
- Ne možemo više da koristimo stare odgovore, stare definicije i određenja, oni više ne važe. Studenti su nam pokazali da mi danas zajedno sa njima u Srbiji ponovo osmišljavamo reč Čovek - zaključio je profesor Čegar, dodavši da je jedna od osnovnih, gotovo bezvremenih vrlina koja postoji hrabrost, i podsetio na nju epskim stihovima - "Treba znati stići i uteći, i na strašnom mestu postojati". Do sad smo znali i da stignemo i da uteknemo, ali mi se sada čini da na strašnom mestu postojimo - istakao je profesor.
Današnji skup je zatvoren javnim pitanjem koje su postavili Studenti u blokadi: - A šta je to sloboda ako Subotica nije?