Deci prijaju putovanja, ali oprezno tokom vrelih letnjih dana
Ukoliko posumnjamo da je dete doživelo toplotni udar, potrebno ga je odmah rashladiti i što pre se obratiti lekaru, a deca različitog uzrasta na različite načine pokazuju da imaju problem.
- Mala deca su izuzetno razdražljiva, plačljiva, uznemirena, temperatura im je povišena, javljaju se letargija i pospanost. Kod starije dece javljaju se glavobolja, povraćanje, malaksalost, čak nesvestica, povišena temperatura. Dete najpre treba rashladiti, dati mu što više tečnosti i odmah ga odvesti lekaru - naglašava dr Josipa Krajinger Parčetić, pedijatar.
Deca se znatno brže pregrevaju od odraslih, zato je jako važno zaštiti ih na adekvatan način i preduezeti neophodne mere kako bi deca i bebe i na visokim temperaturama bila sigurna.
- Opšte preporuke su uvek iste - ne izvoditi decu na ulicu u periodu od 10 do 18 časova, a ukoliko ipak moraju izaći, da uvek nose šešir ili kapicu, sa što većim obodom. Preporučuje se što više vode, i laganija ishrana, dok sokiće treba izbegavati. Klimatizaciju u postoriji prilagoditi, tako da razlika u odnosu na spoljnu temperaturu bude najviše od 5 do 7 stepeni - dodaje ona.
Kada su u pitanju bebe, važno je da se kolica nikada ne prekrivaju pelenom, ili bilo kojom drugom vrstom pamučne tkanine ili sredstva, jer se na taj način situacija samo pogoršava.
- Prekrivanjem se temperatura unutar kolica samo povećava, što povećava mogućnost toplotnog udara. Bebe koje sisaju ili su na dohrani, savetujemo da se daje što više tečnosti, da se ipak ponudi i voda. Generalno je stav da bebe samo sisaju, dojene bebe i ne žele da probaju nešto drugo, ali ipak im treba ponuditi kako ne bi došlo do dehidracije.
Kada je u pitanju boravak na plaži za malu decu, bebama se izlaganje suncu i boravak na plaži ne preporučuje uopšte.
- Ukoliko su ipak deca izložena, važno je da su zaštićena visokim faktorom 50. Kada su u kolicima ili na peškiru, da budu u debeloj hladovini, čak je poželjno da budu prekrivena nekom pelenom ili plahticom, kako bi se sprečilo pregrevanje odnosno opekotine od sunca.
Deci putovanja i promene prijaju, i nikako ne treba izbegavati putovanje sa njima, ali oprez nikad nije na odmet.
- Dosta tečnosti, voća povrća, što svežije, to bolje. Ne zaboravite putno zdravstveno osiguranje i držite se opštih zdravstvenih preporuka, planina, more, gde god da idete, deci prijaju putovanja i promene - zaključuje dr Krajinger Parčetić.