Dečje pozorište pokrenulo sopstvenu produkciju
Reč je o novoj delatnosti Dečjeg pozorišta, koju je podržalo Ministarstvo kulture i obezbedilo sredstva za nabavku opreme.
- Do kraja godine imaćemo opremu za jednu mini televiziju. Al uz novac koji smo dobili, za ovaj projekat značajna je volja i energija dece koja učestvuju u internet televiziji. Oni sve rade sami a mi im pružamo neku vrstu logističke podrške. Formirali smo ekipu novinara koji su pravili različite vrste emisija na teme koje ih zanimaju poput sporta, zoološkog vrta, igre, plesa, a predstavljali so i određene profesije... Imaju mnogo ideja i sada svi zajedno učimo kako se nešto medijski proizvodi - objašnjava Marta Aroksalaši, direktorka Dečjeg pozorišta.
U ovom jedinstvenom projektu učestvuje oko 60 dece predškolskog i osnovnoškolskog uzrasta koji su sami osmišljavali i realizovali sadržaje koji ih interesuju. Na internet kanalu sada je 21 epizoda, na srpskom i mađarskom jeziku, a u planu je snimanje još emisija. Tako je nastala i „Kalinina kreativna radionica“ u kojoj jedanaestogodišnja Kalina pokazuje kako se pravi dekupaž.
Tu je i „Moja kuhinjica“, „Niko kao ja“...
- Vrlo je zanimljivo kada snimamo. Tu su svi naši drugari, koje gledam kao drugu porodicu. Do sada sam dva puta glumila u emisiji „Fore i fazoni“ i bila statista u seriji „Kljun“ tako da neke stvari već znam, imala sam iskustva pred kamerom – priča Kalina.
U snimanju su pomagali i profesionalci, glumice Dečjeg pozorišta Viktorija Palfi i Danka Balać, kao i reditelji Jelena Štetić i Mihajlo Plankoš.
- Jedna od ideja kojom se bavim je detektivska serija, jer su one popularne pa ćemo doći i do publike, a uz to deca uče da nastupaju pred javnošću, da im kasnije u životu to bude malo manje strašno i sigurno će im biti korisno. Snimali smo i odlazak u Ljutovo na farmu krava, kako se upoznaju sa ovom vrstom delatnosti jer deca koja rastu u gradu često nemaju pristup tome - objašnjava reditelj Mihajlo Plankoš. – Deca su kreativna, zabavna i iskrena i jako je lepo raditi sa njima.
Uz dečju ekipu formiraće se i ekipa kamermana i montažera, koji će dolaziti iz Politehničke škole.
- Saradnja Dečjeg pozorišta i Politehničke škole traje godinama unazad, uvek smo imali sluha jedni za druge. Pripremamo uvođenje novog obrazovnog profila – tehničar multimedije, koji je rađen na osnovu kompetencija u obradi slike, zvuka, organizacije događaja... Planiramo da upišemo 30 učenika koji će imati priliku da na kvalitetan način realizuju praktičnu nastavu na TV Subotici, JU eko televiziji, Narodnom pozorištu i Dečjem pozorištu. Zato se radujemo produbljivanju naše saradnje – dodaje Iso Planić, direktor Politehničke škole.