Dečje pozorište u Subotici obeležilo 90 godina postojanja
Predstavom „Što stariji, to mlađi“, u režiji Biljane Vujović Bajke iz Niša i dodelom nagrada Dečje pozorište u Subotici obeležilo je 90 godina postojanja i rada. Povodom ovog velikog jubileja, ono je i domaćin 55. Susreta profesionalnih pozorišta lutaka Srbije koji se održavaju od 1. do 4. decembra.
Subotičko Dečje pozorište je od kada je odigrana prva predstva – kada su lutke na pozornici oživele i odmah postale dečiji ljubimci – do danas preživelo i brojne nedaće i dane kada se radilo pod veoma teškim materijalnim, tehničkim i kadrovskim uslovima. Na tom svom putu dugom devet decenija, izraslo je u ustanovu čiji organizacioni i umetnički nivo može da odgovori na najsloženija pitanja savremenog teatra za decu, stasalo u pozorište koje može da se pokazuje i dokazuje kako na domaćim, tako i na inostranim scenama i svoj kvalitetan rad i stvaralaštvo zasluženo krunisalo brojnim nagradama i priznanjima - poručio je, između ostalog, gradonačelnik Stevan Bakić - Drago mi je što je Dečje pozorište u Subotici i u ovoj svojoj jubilarnoj godini domaćin 55. Susreta profesionalnih pozorišta lutaka Srbije, festivala oslonjenog na tradiciju koji okuplja sva profesionalna lutkarska pozorišta iz naše zemlje.
Direktorka Dečjeg pozorišta u Subotici Marta Aroksalaši Stamenković istakla je da je u planu da se Otonu Tomaniću (1890 – 1982), kao pokretaču i stvaraocu Lutkarskog pozorišta u Subotici, napravi bista.
- Ovo je naše zrelo doba koje je pohranilo mnogo truda, entuzijazma, ideala, energije... Prebrodilo bezbroj iskušenja, nedaća, nebrige, ali se nije predavalo i nikad nije posustalo. Svaka decenija iskustveno nas je usmeravala dalje i dalje, postavljajući i podižući lestvice ambicija. Svi koji su radili i radimo u našoj kući, večno su utkali sebe, kako u umetničke trenutke bivših vremena, tako i u sadašnjost - naglasila je Aroksalaši Stamenković - Samo rečima možemo da se zahvalimo našim prethodnicima na nimalo jednostavnom zadatku da osnuju pozorište, formiraju ansambl, izgrade naviku dece da dolaze u pozorište. Mnoge od njih nismo poznavali, za neke nismo čak ni čuli od starijih kolega, a bez njih mi danas ne bismo mogli da se bavimo jednim od najlepših poslova na svetu — igrom za decu kao profesijom. Hvala gospodinu Otonu Tomaniću koji je prvi i nesebično posvetio svoj život lutki i lutkarskoj umetnosti, jer ljubav, samoodricanje i njegove svestrane stvaralačke sposobnosti predstavljaju temelj ovog pozorišta za decu u Subotici.
ŠTAMPA O OSNIVANJU POZORIŠTA - Nastojanjem uprave Sokolskog društva u Subotici je otvoreno lutkarsko pozorište kojim rukuje g. Oton Tomanić, inženjer koji je svršio naročit lutkarski tečaj u Ljubljani. Pozorište je smešteno u suterenu nezavršenog Narodnog doma. Još prošle godine uprava je nastojala da ostvari ovu lepu kulturnu tekovinu, ali usled pomanjkanja materijalnih sredstava, to je bilo nemoguće, iako se za to prilično novaca žrtvovalo - Ovim rečima je "Jugoslovenski dnevnik" 6. decembra 1934. godine objavio početak rada lutkarskog pozorišta u Subotici. Od tada do danas Dečje pozorište u Subotici je neizostavna karika u odrastanju i obrazovanju najmlađih.
Povodom jubileja pruznanja za doprinos Dečjem pozorištu dobili su glumci Laslo Ripco i Boško Boškov, zatim tehničar, operativac, Vojislav Mihajilović i reditelji– nedavno preminuli Živomir Joković, koji je režirao deset predstava na srpskom i mađarskom jeziku, i bugarski reditelj Todor Valov koji je, između ostalog, režirao predstave „Snežna kraljica“, „Par cipela“, „Ivica i Marica“, „Orfej“ i „Izvini mama“ sa kojima je subotičko Dečje pozorište osvojilo najveći broj nagrada, pojedinačnih, autorskih i glumačkih, ali i „Gran pri“ priznanja.
Ustanovu koja je obeležila detinjstvo mnogih generacija, osnovao je Oton Tomanić, inženjer po struci i zaljubljenik u lutkarsku umetnost. Tomanić je sam napisao oko 60 lutkarskih komada, izrađivao lutke i scenografiju, a uloge u predstavama tumačili su učenici subotičkih škola. Posle samo nekoliko meseci lutkarsko pozorište postalo toliko popularno među subotičkim mališanima, da je sala postala pretesna za sve one koji su želeli da prisustvuju lutkarskom događaju.
Prvi profesionalni ansambl je formiran u sezoni 1953/54. godina i od tada pozorište gradi svoj put institucije koja danas, svojim profesionalnim i umetničkim dometima spada u sam vrh scenskog stvaralaštva za decu. Izvođenjem prve predstave kao dramske forme „Dečaci Pavlove ulice“, 1960. godine, lutkasko pozorište menja svoj naziv u Dečje pozorište izvodeći i lutkarske i živoscenske predstave na srpskom i mađarskom jeziku podjednako. Godišnje priprema više od šest premijera. Repertoar uključuje više od 50 predstava za decu svih uzrasta, a 25 zaposlenih, među kojima je 14 glumaca, posvećeno je stvaranju ovih umetničkih dela.i da svakog vikenda, subotom i nedeljom u 11 časova, kao i subotom u 17 časova, prikazujemo predstave za najmlađe, uključujući i bebe. Posebno smo ponosni na program „Teatar u pelenama“ za bebe do 36 meseci, koji se izvodi već 14 godina. Svake godine u okviru ovog programa nastaje nova predstava koja najmlađima pruža prvi umetnički doživljaj. Tokom radnih dana izvodimo komade za škole i vrtiće u Subotici, ali i gostujemo u drugim delovima Vojvodine. Godišnje odigramo oko 300 predstava – navodi direktorka – Pored roditelja, vaspitača i učitelja, mi imamo značajan udeo u vaspitanju i odrastanju generacija. Naš cilj je da pomognemo deci da postanu dobri ljudi, jer sadržaji predstava treba da podstaknu i razvijaju njihov emotivni život.
Predstave su osmišljene tako da kod dece bude empatiju, uče ih razlikovanju dobra od zla, negovanju plemenitosti i oblikovanju njihovog umetničkog ukusa. Lutkarstvo je izuzetno sveobuhvatan vid umetnosti, jer u sebi spaja književnost, muziku, slikarstvo, vajarstvo i druge umetničke forme.