Deset godina od uvođenja dualnog obrazovanja, da li su očekivanja ispunjena?
Tehnička škola "Ivan Sarić" je pionir dualnog obrazovanja u zemlji, a 2017. godine školovanje po ovom modelu okončala je prva generacija đaka. Baš u toj prvoj generaciji, za bravara-zavarivača školovao se i Zoltan Kuti za kog bivši profesori tvrde da je najsvetliji primer uspešnosti i opravdanosti dualnog modela.
Po završetku škole, ovaj mladi stručnjak zaposlio se u kompaniji u kojoj je i radio praksu još tokom školovanja da bi potom od slovenačke firme u prestonici, preko kompanija u Austiji, Belgiji, Italiji i Holandiji, dospeo u nemačku kompaniju gde danas radi kao međunarodni tehnolog zavarivanja i veoma je cenjen od strane kolega.
- Uvođenje dualnog obrazovanja u škole u Srbiji je po meni bio sjajan i preko potreban potez, a deceniju kasnije se već vide rezultati. Meni je takav model omogućio da se paralelno sa teorijom upoznajem i sa praksom. Da obavljam zadatke unutar preduzeća, kao i da se još tokom školovanja upoznajem sa načinom funkcionisanja kompanija i sistemima unutar njih. Kompanija Simens u kojoj sam radio praksu me je i zaposlila čim sam okončao srednjoškolsko obrazovanje, a potom sam radio širom Evrope. Uspeo sam i da završim 5. stepen, a potom sam u Sloveniji završio fakultet i danas radim kao međunarodni tehnolog zavarivanja. Sa današnje distance sa sigurnošću tvrdim da ovaj model školovanja nudi izvrsnu priliku, ali je potrebno prepoznati i zgrabiti - objašnjava Zoltan.
Školovanje po dualnom modelu u Tehničkoj školi "Ivan Sarić" do sada je zvršilo oko 440 đaka, a mnogi od njih stasali su u kvalitetne zanatlije. Jedan bivši učenik oprobao se čak i u preduzetničkim vodama, te osnovao privatnu radionicu koju i dan danas sa uspehom vodi, ponosno ističu nastavnici.
- Model dualnog obrazovanja ima velike prednosti u odnosu na klasično obrazovanje budućih majstora, jer kompaniji koja ga sprovodi omogućava da pripremi đaka da po sticanju diplome postane koristan član preduzeća, a većina njih deci nudi zaposlenje nakon školovanja. Mi u školi, zahvaljujući tehničkim mogućnostima i kadru, možemo da pripremimo decu u onom segmentu koji se tiče stručnosti, ali mi nemamo u školi mogućnost da ih upoznamo sa standardima rada, ponašanja, dokumentacijom i drugim stvarima kojima je potrebno da ovladaju kako bi odmah po zaposlenju bili korisni članovi kompanije. E baš zbog sticanja takvih iskustava dualno obrazovanje je potrebno. Naravo, da bi ono bilo kvalitetno realizovano neophodna je tesna saradnja škola i kompanija - priča Grgo Stantić, nastavnik praktične nastave u Tehničkoj školi "Ivan Sarić" - Ove godine mamo 20 maturanata i siguran sam da će njih bar 12 jednoga dana biti ozbiljni majstori.
Trenutno se u školi "Ivan Sarić" po dualnom modelu školuje 70 učenika, a od naredne školske godine biće upisano još 84 đaka.
- Namera nam je da upišemo 28 đaka na smeru bravar-zavarivač, 14 učenika na smeru industrijski mehaničar, a po prvi put ćemo upisati 14 mehaničara motornih vozila, kao i 28 tehničara za logistiku i špediciju (4. stepen) - najavljuje organizator praktične nastave, Zagorka Racki Ivanović - Nakon 10 godina od primene, smatram da se uvođenje dualnog obrazovanja pokazalo kao ispravan potez. Deca se na praksi u kopanijama, pre svega, uče odgovornosti. Na trećoj godini oni već deluju kao mladi ljudi koji su spremni da počnu da rade, već imaju svoje stavove i tu dozu ozbiljnosti koja nedostaje njihovim vršnjacima koji nemaju nikakva radna iskustva.
Podršku dualnom obrazovanju i Tehničkoj školi "Ivan Sarić" od starta su pružile pojedine lokalne kompanije, kao i međunarodne koje posluju u okviru Industrijske zone. Kako je vreme prolazilo, tako je sve više kompanija otvaralo svoja vrata đacima.