Digitalni marketing i poreski sistem u fokusu prvog dela obuke za poljoprivrednike u RPK
Da li ući u PDV sistem, kakve prednosti oni koji se u tom sistemu nalaze, kako se vode poslovne knjige u poljoprivrednim gazdinstvima - ovo su samo neka od pitanja na koja su poljoprivrednici dobili odgovore u okviru obuke koju realizuje Privredna komora Srbije u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede.
- Poreski sistem je tako postavljen da ga treba razumeti. Stalna edukacija je neophodna zato što informisan poljoprivrednik će doneti mnogo bolju poslovnu odluku Dakle, ako poznaje poreski sistem, poznaje svoja prava i poznaje svoje obaveze i samim tim će i njegovi poslovni rezultati biti daleko bolji - istakla je Snežana Matejić, poreski i finansijski savetnik - Osim o obavezama onih koji su u PDV sistemu podjednako sam govorila i o davanjima države. Ako uđete u sistem PDV-a ostvarujete pravo na povrat tog istog PDV-a pri nabavci opreme. Govorila sam i o subvencijama, donacijama i tome kako izgleda taj postupak kontrole. Znači država sa jedne strane mora da uzme i zahvati neke poreze da bi odatle mogla tim istim poljoprivrednicima i da vrati.
Drugi deo obuke bio je posvećen digitalnom marketingu, odnosno mogućnostima njegove primene u poljoprivredi, a u cilju unapređenja prodajnih rezultata.
- Mogućnosti primene digitalnog marketinga prvenstveno zavise od toga da li je u pitanju osnovna poljoprivreda ili se na tržište plasira neka prerađevina. Što je dalje od osnovne poljoprivrede to što rade poljoprivrednici, imaju značajnije mogućnosti da unaprede svoje prodajne rezultate - navodi Dragan Varagić, savetnik za digitalni marketing i digitalnu transformaciju - Ono što ja potenciram na predavanjima je vrlo jednostavna upotreba stvari koje svako ko ima mobilni telefon i internet već koristi, preciznije govorio sam o tome kako sad te stvari koje već znate da koristite samo da prebacite u kontekst kako to iskoristiti za poslovnu primenu.
Obuka se nastavlja sutra kada će biti reči o preduslovnim programima, zakonodavnom okviru, proizvodnji tradicionalnih preizvoda, te predstavljeni primeri dobre prakse.