Đaci pripremali zdrave obroke
Prema istraživanjima zdravstvenog stanja stanovništva Srbije, u odnosu na 2006. procenat gojazne dece je povećan sa 8,5 na 13,7 odsto. Takođe, uočeno je da je došlo i do pada onih koji konzumiraju zdrave namirnice.
- Istraživanje zdravstvenog stanja stanovništva Srbije je pokazalo da 51 odsto dece svakodnevno jede voće i 57 odsto povrće, dok ga ostali konzumiraju nedovoljno ili ga uopšte ne konzumiraju. Najčešće se konzumira beli hleb, a u posmatranom periodu zabeležen je i pad onih koji konzumiraju integralni hleb. Korišćenje životinjskih masti je sa 33 odsto smanjeno na 25 odsto, ali ne i kod nas u Vojvodini gde i dalje oko 31 odsto stanovništva i dalje najviše koristi životinjske masti - kaže dr Nada Kosić Bibić, načelnica Centra za promociju zdravlja u Zavodu za javno zdravlje.
Stručnjaci upozoravaju da prekomerna telesna težina već u dečjem i adolescentskom uzrastu ostavlja velike posledice na fizičko i mentalno zdravlje.
- Sve je veći broj gojazne dece kod koje se razvija dijabetes već u tom uzrastu, javljaju se problemi sa koštanim sistemom i zglobovima koji trpe veliki pritisak a ne bi trebalo zanemariti ni uticaj na mentalno zdravlje. Gojazna deca imaju ograničene sposobnosti, ne mogu da rade fizičko, često su nespretniji pa ih zato zadirkuju druga deca. U tom smislu želimo da deca u školskom uzrastu saznaju ne samo šta je pravilna ishrana već i da steknu veštine za pripremanje zdravih obroka. Priprema obroka može biti vrlo interesantna i na taj način deca mogu napraviti užinu zdraviju od one, koja se nudi u okolini škola, gde obično kupuju „brzu hranu“ od koje se goje-kaže dr Kosić Bibić - Sa učenicima smo danas pripremali pileću salatu, koja bi mogla da bude kompletan obrok. Kao predlog za užinu pripremali smo slatke mafine sa čokoladom i orasima, kao i energetske žitne štanglice sa suvim voćem.