Dolazi pad proizvodnje i nezaposlenost
- To dovodi do usporavanja stranih investicija, pogoršavanja uslova za dobijanje inostranih kredita i uslova zaduživanja kod banaka. Ovo za direktnu posledicu ima smanjenje izvoza i pad proizvodnje, ali i povećanje troškova uvoza neophodnih mašina i opreme koje će dovesti do usporavanja aktivnosti planiranih investicija - kaže Vojnić Tunić.
Ističe da će u lokalnim samoupravama doći do odlaganja ulaska stranih investicija, pada interesovanja za kupovinu preduzeća koja su u procesu privatizacije i za dokapitalizaciju, kao i pada vrednosti akcija na berzama.
- U Srbiji je u 275 preduzeća ušao strani kapital, od čega je u 92 preduzeća 100 odsto inostrani kapital. Prema nezvaničnim podacima u subotičkom regionu u nekoliko većih preduzeća sa stranim kapitalom već su obustavljene investicije, a posledica toga biće smanjenje proizvodnje, gašenje pojedinih radnih jedinca i otpuštanje radnika.
Na nivou Srbije predviđa se da će bez posla ostati između 120.000 i 150.000 radnika, među kojima će prvi na udaru biti zaposleni na određeno vreme, a stalno zaposleni radnici gubiće radna mesta zbog smanjenja proizvodnje ili gašenja preduzeća. U Subotici se očekuje rast sadašnje stope nezaposlenosti sa 15,2 na 25 odsto.
- Među najugroženije delatnosti spadaju proizvodnja kože, obuće, metala i nameštaja, ali kriza neće zaobići ni sektore građevinarstva zbog smanjenja udela države u finansiranju izgradnje stanova i pada kupovne moći građana, zatim sektor crne i obojene metalurgije, kao i poljoprivredne proizvodnje zbog nemoći države da subvencioniše ovu delatnost.
Među predlozima mera za ublažavanje posledica krize koji su se čuli na ovom skupu su i smanjenje stope poreza na dobit sa 10% na 8%, smanjenje poreza na zarade na 2 odsto i što hitnije uređenje svojinsko-pravnih odnosa vezanih za građevinsko zemljište nad kojim je trenutni vlasnik država. R. V.