Doniraj krv, spašavaj živote! - akcija dobrovoljnog davanja krvi u subotu
Akcija pod nazivom "Probudi srce, daj krv, spasi život" je treća koju organizuje Crveni krst, s ciljem da, kao i prethodne dve koje organizuju više od dve decenije, postane tradicionalna.
- Na ovaj način želimo da probudimo svest kod svih naših sugrađana koji do sada nisu davali krv, da dođu i najpre prekontrolišu svoje zdravlje, a potom i daju krv, jer je to jedini lek koji ne možemo da kupimo, a spasava život - rekla je Nevena Lukić iz Crvenog krsta, pozivajući sugrađane da se pridruže akciji i tako postanu članovi njihove humane porodice. - Ne čekajte da neko drugi da krv, dođete sutra, dajte krv i pomozite onima kojima je to potrebno, jer jedna jedinica krvi može da spasi i do tri ljudska života.
Istovremeno sa akcijom, obeležiće se i Svetski dan srca, koji ove godine ima za cilj da ukaže na važnost globalnog pokreta u prevenciji kardiovaskularnih bolesti. Po rečima dr Zorice Dragaš, specijaliste socijalne medicine Zavoda za javno zdravlje, od bolesti krvnih sudova i srca prošle godine je u Severnobačkom okrugu preminulo 1.513 osoba, dok je udeo kardiovaskularnih bolesti u ukupnoj smrtnosti bio čak 57 odsto.
- Najučestalije dijagnoze kod ovih pacijenata su bile povišeni krvni pritisak, ateroskleroza, oboljenje srčanog mišića, infarkt mozga i nedovoljna fukcija srca - kazala je dr Dragaš, dodajući da su bolesti krvnih sudova i srca među vodećim uzrocima smrti u našoj zemlji, zbog čega je važna prevencija. - Najznačajniji faktori za nastanak kardiovaskularnih bolesti su odavno prepoznati i oni se mogu izbeći, jer se većina tih faktora može kontrolisati, lečeti i pravilno voditi.
Kako je objasnila dr Verica Dronjak, portparolka Doma zdravlja, najvažniji faktori za razvoj kardiovaskularnih bolesti su povišeni krvni pritisak i holesterol, goljaznost, te nepravilna ishrana, upotreba duvanskih proizvoda i fizička neaktivnost, a kontrolom ovih faktora moguće je sprečiti oko 85 odsto prevremenih smrtnih ishoda kod osoba koje imaju bolesti krvnih sudova i srca.
- Faktori rizika potiču od nekih ličnih karakteristka, kao što su pol, starost, nasleđe, rast i razvoj. Zatim od oboljenja u sadašnjosti i prošlosti, te ekonomsko-bihejvioralnih faktora u koje se ubrajaju navike, stil života i obrazovanje. Oni se mogu podeliti na one na koje ne možemo uticati, kao što su genetika, starost i pol, i na one na koje možemo uticati, kao što je način ishrane, fizička aktivnost, životne navike i mentalni stavovi - istakla je dr Dronjak.
Prevenciji kardiovaskularnih bolesti mogu da doprinesu i farmaceuti kroz veće angažovanje u lokalnoj zajednici, naglasila je Jelena Pavlović, portparolka Apoteke Subotica, koje se pre svega ogleda u pristupu pacijentima koji dolaze u apoteku po svoju redovnu terapiju.
- Farmaceuti mogu da posvete vreme pacijentu i razviju određenu metodologiju i alate koji će doprineti kvalitetnijem razgovoru sa pacijentom. Tu su kutijice za lekove koje se mogu naći u apotekama, zatim terapijske kartice sa kalendarom, pojačana komunikacija i praćenje pacijenata, kao i upotreba određenih aplikacija koje podsećaju kada lek treba uzeti. Ustanovljeno je da ovakav rad farmaceuta u lokalnoj zajednici doprinosi uspostavljanju kontrole nad krvnim pritiskom za oko 45 odsto, što znači da će se kod tih pacijenata smanjiti šansa da se razviju i pogoršaju kardiovaskularne bolesti, a samim time će se smanjiti troškovi daljeg lečenja i hospitalizacije, što dovoljno govori koliko intervencije farmaceuta mogu da doprinesu očuvanju zdravlja, života, ali i kućnog budžeta pacijenata - poručila je Pavlović.
Sugrađanima koji žele da se odazovu akciji dobrovoljnog davanja krvi i urade preventivne zdravstvene preglede, preporučuje se da danas smanje fizičku aktivnost i ne konzumiraju alkohol i lekove za bolove, a da sutra ujutro imaju lagan obrok i popiju dovoljno tečnosti pre dolaska na akciju.
Organizatori poručuju da će se manifestacija održati uz poštovanje svih epidemioloških mera, te pozivaju sugrađane da sa sobom ponesu zaštitnu masku i održavaju propisanu distancu.