Dr Atila Čengeri: Poboljšaćemo zdravstvenu zaštitu u Subotici
Sa četvorogodišnjim iskustvom koje ima kao donedavno prvi čovek Sekretarijata za zdravstvo, socijalnu politiku i demografiju Vlade Vojvodine, dr Atila Čengeri je početkom jula preuzeo funkciju člana Gradskog veća Grada Subotica zaduženog za zdravstvo, socijalnu politiku i životnu sredinu. Njegovo imenovanje je u struci dočekano sa odobravanjem jer je tokom predhodne četiri godine značajno doprineo razvoju zdravstva u Subotici.
> Nedavno ste stupili na dužnost člana gradskog Veća zaduženog za zdravstvo, socijalnu politiku i životnu sredinu. Kako će izgledati vaš budući rad?
- Već imamo ideju kako da poboljšamo primarnu zdravstvenu zaštitu, socijalnu sliku grada i rešimo za početak „goruće” ekološke probleme Subotice. Ono što za sada mogu reći je da ćemo uskoro otvoriti apoteku na Hajdukovu što je i bilo naše izborno obećanje. U te svrhe smo već obezbedili sredstva iz pokrajinskog i gradskog budžeta. Planiramo da i na Prozivci u skorije vreme izgradimo jednu veću ambulantu koja će pokriti celu mesnu zajednicu i okolna područja, a koja će imati i neke specijalističke službe, pa građani neće morati ići za pojedine preglede u Opštu bolnicu.
> Subotička bolnica dobila je nedavno aparat za magnetnu rezonancu. Ima li liste čekanja?
- Do sada je pregledano oko 200 pacijenata, a liste čekanja nema. Obezbedili smo da pregledi budu besplatni za građane, odnosno uz minimalnu participaciju. Počeli smo da obavljamo i vanstardandne preglede koji su se do sada radili samo u Institutu u Sremskoj Kamenici. To su, na primer, pregled dojki i žučnih puteva. Lekari u subotičkoj bolnici se obučavaju za očitavanje rezultata, neki to već i rade, ali još uvek dolaze i stručnjaci iz Kamenice. Podsetiću da će najkasnije do oktobra zaživeti i projekat teleradiologije odnosno video linka za koji smo takođe obezbedili sredstva iz pokrajinskog budžeta u visini od 5 miliona dinara. Želim da naglasim i da ćemo se ubuduće pozabaviti pitanjem odnosa medicinskog osoblja prema pacijentima, jer se građani u velikom broju žale na tretman u bolnici. Dakle, radićemo na poboljšanju odnosa medicinskog osoblja prema pacijentima.
> Poznato je da postoji manjak lekara u Domu zdravlja. Ima li naznaka da bi ovaj problem mogao biti ubrzo rešen kako bi se gužve smanjile?
— Primanje novih lekara u ambulante opšte prakse je u ingerenciji republičkog ministarstva, ali ono što ja za sada mogu potvrditi je da će u najskorije vreme u službu Hitne medicinske pomoći biti primljeno nekoliko novih lekara, jer je broj pacijenata koji tu traže pomoć sve veći.
> Šta će se raditi na polju socijalne zaštite?
- Imamo jako puno predmeta koji stižu na realizaciju i znamo da se svakog dana povećava broj građana koji se nalaze u stanju socijalne potrebe. To nam dokazuju i podaci Centra za socijalni rad, sa kojim ćemo i dalje usko sarađivati i rešavati sve probleme koje možemo. Trenutno najviše ima zahteva za obezbeđivanje zimnice i ogreva i uradićemo sve što možemo da pomognemo. U dogovoru sa Crvenim krstom, od 1. septembra planiramo da ponovo pokrenemo rad Narodnih kuhinja, a upravo smo se dogovorili da obezbedimo 1.200 kuvanih obroka svakoga dana za građane sa socijalne liste, a namirnice su obezbeđene iz robnih rezervi.
> Najaktuelniji „ekološki” problem je Palićko jezero. Vaš resor obuhvata i deo vezan za životnu sredinu.
- U zavisnosti od vremenskih prilika, ovih dana ćemo interventno upumpati vodu u jezero Palić. Znamo i da je vodostaj tek iznad letnjeg minimuma od 25 cm, te čekamo povoljni momenat. Obezbedili smo 3 miliona dinara za ovu investiciju iz pokrajinskog budžeta, a operativni deo obaviće preduzeće „Vode Vojvodine”. Tako će svežu vodu dobiti i jezero Ludaš. Dakle, učinićemo sve da ne dođe do pomora riba i ne naruši ekološka ravnoteža.