"Gajimo hranu, a ne duvan!"
Da je cigareta svetski ubica broj jedan potvrđuju statistički podaci koji govore da su od 100 osoba obolelih od karcinoma pluća ili dušnika, čak 85 konzumenti cigareta i drugih duvanskih proizvoda. Lekari podsećaju da je duvan jedan od najznačajnijih faktora rizika i za razvoj kardiovaskularnih bolesti, te dodaju da prestanak pušenja produžava životni vek.
- Osoba koja se do 30 godine oslobodi ove loše navike produžava svoj životni vek za minimum 10 godina - objašnjava dr Elizabeta Vrana, pneumoftiziolog u Domu zdravlja - Benefiti koje dobijamo prestankom pušenja su brojni. Za samo 9 meseci poboljšava se kapacitet pluća za 10 odsto, poboljšava se i cirkulacija, kondicija, imunitet, plodnost. Osobe koje ne koriste cigarete imaju jače izražena čula ukusa i mirisa.
Cigarete ne utiču samo na zdravlje ljudi, već i na prirodne resurse koji su ionako ugroženi, a od kojih zavisi naše postojanje, navode ekari.
- U više od 120 zemalja širom sveta duvan se uzgaja na ukupno 3,2 miliona hektara obradivih površina. To zemljište bi moglo da se koristi za gajenje useva koji bi mogli da hrane milione porodica. Vlade širom sveta treba da podrže proizvođače duvana da pređu na gajenje drugih useva i to ukidanjem subvencija za duvan i preraspodelom resursa za podršku proizvodnji hrane - priča dr Zorica Dragaš iz Centra za promociju zdravlja Zavoda za javno zdravlje.
Povodom obeležavanja Svetskog dana bez duvana, u prostorijama Crvenog krsta, danas su održane edukativne radionice "Prevencije bolesti zavisnosti - odolevanje socijalnom pritisku" i "Novi duvanski proizvodi - nargile i e-cigarete".
Utra, od 8 do 11h, u Maloj Bosni biće održana zdravstvena akcija "Selu u pohode" koja će biti posvećena prevenciji pušenja i pružanju podrške za odvikavanje od pušenja.