Gde ste bili prošle subote?
Zanimljivo je da i današnji srednjoškolci nisu ostali imuni na ovu vrstu ugostiteljskih objekata pa neretko izlazak započnu upravo u kafani, a završe u diskoteci!
Naravno, pojam „kafana“ je rastegljiv i ne mora uvek da znači polupijane goste koji sede za stolovima prekrivenim kariranim stolnjacima, a vremešna konobarica za šankom briše čaše. I kafane su se osavremenile (osim onih koje nisu) i nisu više sinonim za narodnu muziku i najjeftinije pivo. Ali niže cene pića svakako su ono što predstavlja njihov glavni adut.
-Moje društvo i ja redovno izlazimo u kafanu „Brale“ kod „Jadrana“. To je mesto gde se okupljaju mahom učenici prvog i drugog razreda srednje škole. Prvo „Brale“, onda grad! Zašto da idem odmah na neko skupo mesto i potrošim puno para, kada mogu da odem u „Brale“ i uštedim – priča učenica drugog razreda srednje škole, dodajući da u „Braletu“ votka sa „guaranom“ (piće koje najčešće naručuje) košta 150 dinara, dok na nekom drugom, „fensi“ mestu, samo za votku treba da izdvoji toliko.
„Mladi nemaju para pa piju u kafani za male pare, a onda odu u izlazak“ – zaključuje učenik četvrtog razreda srednje škole. Njegovo društvo obično izlazi u „Sax“, „Galiju“ ili „MG“, ali izlasku prethodni „zagrevanje“ u kafani:
- Veče počinje u kafani „Osvajač“ koja se nalazi preko puta Ekonomske škole. Živa je muzika, subotom imaju i pevačicu, piće je jeftinije... Veče nastavljamo u „Sax“-u, „Galiji“... Kada su žurke, u „Sax“-u nastupaju i GO-GO plesačice, ali ne verujem da su one mamac, ne dolazi se toliko zbog njih, koliko zbog muzike. Do ponoći se pušta strana muzika, zatim domaća zabavna, a od 2 – narodnjaci. Organizuju se i tematske žurke kada nastupaju bendovi.
U poslednje vreme, na primer, gostovao je „Lexington“ i „Tropico“ bend, Mia Borisavljević, Željko Vasić, Ivana Selakov... Kada gostuje bend, ulaz se plaća 500 dinara, rezervacija stola sa konzumacijom 3.000, dok su separei još skuplji i stvar je prestiža sedeti u njima. Iako su najčešći gosti „Sax“-a srednjoškolci, dolaze i stariji, iznad 30 godina.
U „Galiji“ je petkom „Klincijada“ i okupljaju se baš mladi, generacija '94 – '98. godište. Subotom dolaze stariji i obično je živa muzika, često gostuju bendovi. Radnim danima se u „Galiji“ često slave osamnaesti rođendani, dok sredom, kada dolaze studenti, obično nastupaju Iva i Vuk Vučinić.
Devojke su sklonije alkoholu?
Po rečima taksista koji petkom i subotom uveče najčešće razvoze subotičku mladež, devojke su te koje su sklonije alkoholu (ili ga teže podnose?) pa se dešava i da im isprljaju zadnje sedište. Takođe potvrđuju da u hitnoj pomoći subotom češće primaju devojke koje su previše popile. „Prošle subote na sred Ulice Đure Đakovića video sam dve devojke koje su igrale – po putu! Evidentno je da su bile pijane“
Društvo veče nakon druženja u „Braletu“ (gde su ranije mogli i sami da puštaju muziku po svom ukusu!), izlazak obično nastavlja u „Sax“-u, „Latinu“ ili „Q baru“ (trenutno je zatvoren, ali se čeka otvaranje). Sličan izbor ima i učenica trećeg razreda srednje škole, koja će, osim u „Latino“, rado svratiti i u „Code“, „Rimini“ ili „Music“. Sinonim za dobar provod po njoj je dobro društvo, veče bez previše alkohola i bez tuče, začinjeno dobrom muzikom (stranom i domaćom – zabavnom).
Na pitanje koliko košta izlazak, dobijamo različite odgovore. Naravno, devojke potroše manje novca jer su momci kavaljeri pa često piće ide na njihov račun. „Meni je za izlazak dovoljno 600-700 dinara jer smo obično u muškom društvu pa nas momci časte“ – otkriva učenica s kojom smo pričali, a njen godinu dana stariji vršnjak kaže: „Potrošim i do tri-četiri hiljade dinara za jedno veče! Treba platiti gorivo ili taksi, ulaz, piće, a posle izlaska i pljeskavicu ili burek“ . Saznajemo da na noćnu užinu mladi najčešće svraćaju u „Peru Žderu“, „Lipu“, „Green food“ ili „Gyros“.
Osim džeparca koji im obezbeđuju roditelji, za izlaske se sakupi i od dede, bake, a ako je reč o dobrom učeniku – tu je i stipendija.
Naši sagovornici se slažu da je u poslednje vreme ponuda mesta za izlaske veća nego ranije i pozdravljaju što mogu da biraju između više žanrova muzike, a najviše im se sviđa što u Suboticu dolaze popularni bendovi što, kako kažu, ranije nije bio slučaj.
Prekratko nije "In"
„Lepo je videti doteranu devojku, ali ne treba preterivati. Prekratke suknje i prejaka šminka ne stoje mladim devojkama, a osim toga takvim izgledom kao da šalju nedvosmislenu poruku i ljudi ih neće ozbiljno shvatati“ – slažu se mladići.
Najposećenije subotičke fotogalerije možete gledati na linku: www.subotica.com/slike
Ako u komentarima odgovorite na pitanje iz naslova (“Gde ste bili prošle subote?”), slika o najpopularnijim mestima za izlazak u gradu biće još potpunija. Možete i dati savet, uputiti pohvalu ili kritiku. Čitaju nas i vlasnici lokala.